fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Zmínky (40) v médiích Den daňové svobody 2018

0
  • 23. 5.: Mladá fronta Dnes (ČTK), str. 7, Češi si na daně vydělali o 7 dnů dříve než loni: PRAHA Včerejším dnem občané Česka přestali vydělávat na stát. Jakákoliv mzda jde ode dneška pomyslně jen do jejich kapsy. Úterý 22. května bylo totiž podle výpočtů Liberálního institutu letos dnem daňové svobody.Loni tento den připadl na 29. května. Češi tak na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, odkdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje.“Nepřeháněl bych to však s oslavami. Zaprvé je výrazný posun do jisté míry závislý na patové situaci ve Sněmovně, kde nyní neexistuje motiv uplácet koaliční partnery financováním jejich oblíbených projektů. Zadruhé je největším faktorem posunu dne daňové svobody blíže k začátku roku výrazný růst produkce,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.Den daňové svobody je letos v Česku o dva dny dříve než průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a dříve, než je průměr eurozóny (20. června). Zároveň je na tom Česko nejlépe ze všech sousedních států.“Obecně si polepšila většina zemí vyspělého světa, zejména kvůli všeobecnému hospodářskému růstu,“ uvedl Pánek. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 23. června. Daňoví poplatníci tak budou podle výpočtů Deloitte v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní, o jeden den více než loni.
  • 23. 5.: Mladá fronta Dnes (Martin Pánek), str. 10, Češi si na daně vydělali o 7 dnů dříve než loni: Včera jsme oslavili den daňové svobody 2018. Liberální institut vypočítává tento den od roku 2000. Rozděluje rok na dvě části – část daňové nesvobody, kdy pomyslně odvádíme celý svůj plat na provoz státu, a část daňové svobody, kdy nám naopak celý plat zůstává, abychom si za něj koupili zboží a služby, které chceme.Daňová nesvoboda skončila letos 22. května, což je 39 procent roku. Dalo by se tak říci, že bez práce sice nejsou koláče, ale z tohoto koláče nám zbude pouze 61 procent, zbytek si vezme stát a přerozdělí jej jednak na silnice, nemocnice a sociální dávky, jednak na plýtvavou byrokracii a projekty předražené a nesmyslné.Zatímco za první republiky byl den daňové svobody zhruba v polovině února, dnes jsme rádi za to, že se teprve podruhé od roku 2000 dostal už do května, poprvé to bylo loni. Všechny roky předtím jsme měli den daňové svobody až v červnu, v jednu chvíli jsme se dokonce obávali, aby nám nespadl až do července nebo ještě dál.Nejdříve oslavili letos den daňové svobody v Irsku, a to už 7. dubna. Ze sledovaných zemí jsou na chvostu naopak Francie a Finsko, kde „slaví“ den daňové svobody až v červenci, tedy celé dva měsíce po nás. Přerozdělování, které den daňové svobody reprezentuje, je v Česku nejnižší v rámci visegrádské čtyřky a nižší také než v Německu a Rakousku. Varovným signálem pro úvahy o vstoupení do eurozóny je, že její průměrná země oslaví den daňové svobody až za měsíc.A čemu vděčíme za to, že se přerozdělování snižuje, a tím se den daňové svobody posouvá blíže k začátku roku? Jedním důvodem je patová situace ve Sněmovně, ze které aspoň zatím neplyne nutkání jednotlivých stran financovat projekty, které jsou důležité pro voliče koaličního partnera, což zvyšuje daně a státní výdaje. Hlavním důvodem však je silný hospodářský růst u nás a v zahraničí, díky němuž toho vyrobíme více než politici stačí přerozdělit.Doufejme, že si politici tento pozitivní vývoj vezmou za svůj a příští rok přivítáme den daňové svobody ještě dříve.
  • 23. 5.: Faei.cz, Včerejšek byl Dnem daňové svobody, spočítal Liberální institut: Celých 142 dní jsme v České republice pracovali a podnikali na pokrytí letošních veřejných výdajů. Teprve od včerejšího dne máme splněnou svou daňovou povinnost vůči státu a začínáme vydělávat sami na sebe, tvrdí Liberální institut.Přestože je letošní výsledek zdaleka nejlepším od roku 2000, kdy Liberální institut začal Den daňové svobody měřit, není co slavit. „Lidská kreativita, spolupráce a volný obchod přináší bohatství. Letošní výsledek je dobrým výsledkem navzdory fungování vlády. Naše bohatství vzrostlo jednoduše více než nenasytnost veřejných rozpočtů,“ říká ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. více »
  • 23. 5.: Euro.cz (Pavel Páral), Jak Babiš zařídil daňovou svobodu: Včera jsme si odbyli šichtu pro stát a teď už pracujeme na sebe. Alespoň podle Liberálního institutu a jeho výpočtu dne daňové svobody. Což má být rekordně krátká doba, jíž se samozřejmě nemohl nepochlubit náš premiér v demisi a neprohlásit to za svou velkou zásluhu. více »
  • 23. 5.: Echo24.cz (Stanislav Blaha), Nemáme žádný důvod k oslavám: Slavíme náš Den nezávislosti! Přesněji řečeno na 22. května letos vyšel Den daňové svobody, čili okamžik, když lidé přestávají vydělávat na stát a začínají vydělávat sami na sebe. To si zaslouží drobnou úvahu, jestli vlastně máme co oslavovat. více »
  • 22. 5.: byznys.iHned.cz (Jan Prokeš, ČTK), Na úterý připadá den daňové svobody. Češi v roce 2018 pracovali „na stát“ jen 142 dní, nejméně za 18 let: V roce 2018 připadá den daňové svobody na 22. května. Představuje pomyslný okamžik, od kdy jde veškerá mzda na konto pracujícího. Do dne daňové svobody veškerý výdělek připadá státu. více »
  • 22. 5.: Info.cz (ČTK, luš), Češi letos pracovali na stát nejméně od roku 2000. Nepřeháněl bych to ale s oslavami, říká odborník: Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 29. května. Češi tak na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. více »
  • 22. 5.: Novinky.cz (bož), Češi dnes přestali pracovat na stát: Na úterý podle výpočtů Liberálního institutu připadl letošní den daňové svobody. Češi tak na stát pracovali 142 dní. To je o týden méně než loni a nejméně od počátku sledování ukazatele v roce 2000. Nicméně reálně daňové zatížení nekleslo, datum však ovlivnily hospodářský růst a vyšší produkce. více »
  • 22. 5.: Aktuálně.cz (Ondřej Neufus), Dnes je den daňové svobody. Přestáváme pracovat na stát, začínáme dělat na sebe: Praha – Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. více »
  • 22. 5.: Byznysnoviny.cz, Den daňové svobody připadl letos na 22. května. Lidé v Česku pracovali na stát 142 dní: Čeští obyvatelé letos pracovali na stát 142 dnů. Den daňové svobody letos podle výpočtů Liberálního institutu připadl na 22. května, což je o týden méně než loni a nejméně od roku 2000, kdy se se sledováním ukazatele začalo. Reálné daňové zatížení ale podle slov institutu nekleslo. více »
  • 22. 5.: ČT24.cz (zemand), Den daňové svobody je letos o týden dříve než loni. Poděkovat můžeme růstu ekonomiky: Na 22. května letos podle výpočtů Liberálního institutu připadá den daňové svobody. Pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana, tak přišel o týden dříve než loni. Do tohoto dne připadá příjem Čechů státu. Znamená to, že letos na stát pracovali 142 dní, což je nejméně od roku 2000, kdy institut údaje o dni daňové svobody začal zveřejňovat. více »
  • 22. 5.: Euro.cz, Dnes je podle podle Liberálního institutu den daňové svobody. O týden dříve než loni: Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 29. května. Češi tak na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. více »
  • 22. 5.: Frekvence 1, Zprávy 12:00: Kateřina JUNGBAUEROVÁ, moderátorka Dnes máme den daňové svobody. Ode dneška tak jde celá mzda do našich kapes. Do té doby jsme pracovali pouze pro stát. Den daňové svobody přitom přišel letos rekordně brzy. Za vším stojí podle ekonomů hospodářský růst a patová situace v Poslanecké sněmovně. Další podrobnosti má ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Martin PÁNEK, ředitel Liberálního institutu Den daňové svobody je ukazatel toho, jak moc vláda přerozděluje to, co my vyrobíme nebo si vyděláme, takže pokud je ten den daňové svobody blíže ze začátku roku, znamená to, že ta vláda zasahuje do té ekonomiky míň, pokud se blíží víc konci roku, jako třeba ve Francii je o dva měsíce později než u nás, tak to znamená, že ta vláda ve Francii zasahuje do té ekonomiky podstatně více a podstatně více přerozděluje.
  • 22. 5.: Měšec.cz (Jiří Hovorka), Dnes je den daňové svobody, na stát jsme pracovali 142 dní: Den daňové svobody v Česku letos podle výpočtů Liberálního institutu připadá právě na dnešní den. Oproti loňskému roku tak na stát vyděláváme o týden méně. A teprve podruhé od roku 2000, kdy Den daňové svobody institut začal počítat, připadá na květen. Letos jsme tak na stát „pracovali“ 142 dní. více »
  • 22. 5.: Rádio Blaník, Zprávy 16:56 (Blaník Stř.Č.): Tereza MUSILOVÁ, moderátorka Den daňové svobody připadá na dnešek. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na naše konto. Do té doby všechen příjem připadá státu. Jak jsme na tom v porovnání se světem, říká šéf Liberálního institutu Martin Pánek. Martin PÁNEK, šéf Liberálního institutu Máme Den daňové svobody dříve, než naši sousedé, máme ho dřív, než země visegrádské čtyřky. Z těch zemí, které my sledujeme, přivítali Den daňové svobody nejdřív v Irsku, a to už bylo 7. dubna. Nejdéle naopak se na Den daňové svobody počkají tradičně ve Francii a ve Finsku. Tereza MUSILOVÁ, moderátorka Češi na stát letos pracovali 142 dní, to je nejméně od roku 2000.
  • 22. 5.: Rádio Impuls, Zprávy 18:00: Jiřina SOUČKOVÁ, moderátorka Výplata už teď půjde výhradně do naší kapsy. Až do této chvíle jsme vydělávali pouze na stát. I tak se dá vyložit dnešní den takzvané daňové svobody. Ten každoročně označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek říká, že Češi si daňové svobody dočkali dříve než lidé v jiných státech. Martin PÁNEK, ředitel Liberálního institutu Máme den daňové svobody dříve než naši sousedé. Máme ho dřív než země Visegrádské čtyřky. Z těch zemí, které my sledujeme, přivítali den daňové svobody nejdřív v Irsku a to už bylo 7. dubna. V Jižní Korey byl 28. dubna. Jiřina SOUČKOVÁ, moderátorka Loni u nás den daňové svobody připadl na 29. května.
  • 22. 5.: Reflex.cz (Miroslav Cvrček), Dnes je Den daňové svobody. Proč letos pracujeme na stát nejkratší dobu od roku 2000?: Kdybychom rozdělili rok na dvě části a v té první pracovali pouze na pokrytí výdajů veřejného sektoru, pak by tato nepříjemná část roku skončila v pondělí 21. května. Od úterý už bychom pracovali pouze na sebe. Na stát a jeho složky tedy letos musíme odpracovat 142 dní. Tak to alespoň vypočítal Liberální institut. Je to zároveň nejnižší počet dnů od roku 2000, kdy institut začal Den daňové svobody (DDS) vypočítávat, a teprve druhý rok, kdy je u nás DDS v květnu. více »
  • 22. 5.: Roklen24.cz, Dnešek je Dnem daňové svobody. Češi na to čekali 142 dní: Češi dnes slaví Den daňové svobody, pomyslný den, od kterého mají vůči státu splněnu svou daňovou povinnost. Celých 142 dní pracovali a podnikali na pokrytí letošních veřejných výdajů. Teprve od dnešního dne začínají vydělávat sami na sebe. Uvedl to Liberální institut. více »
  • 22. 5.: TV Barrandov: Martin PÁNEK, ředitel Liberálního institutu Pomyslně dodneška jsme pracovali na financování státu a silnic, nemocnic a tak dál, všeho co stát platí a ode dneška vyděláváme na svůj plat a na to, co mi si chceme koupit za zboží a služby sami. Ladislav JAKUB, redaktor Slovensko na tom bude podobně už za čtyři dny. A čemu že vděčíme za toto datum? Paradoxně patové situaci ve Sněmovně. Martin PÁNEK, ředitel Liberálního institutu Kdy jednotlivé strany nemají zatím důvod financovat oblíbené projekty konkurenčních stran, které, se kterými by udělali koalici, ale hlavním důvodem je rychlý hospodářský růst u nás i ve světě.
  • 22. 5.: Týden.cz (ČTK), V úterý je podle Liberálního institutu den daňové svobody: Na úterní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 29. května. Češi tak na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. více »
  • 22. 5.: ČT 24, Události, komentáře: Česko si může dnes oslavit den daňové svobody: David BOREK, moderátor A já nabízím oslavy respektive připomínku toho, že dnes si Česko může oslavit den daňové svobody. Tedy den, kdy lidé přestávají vydělávat na erár. Čím blíže je tento mezník k 1. lednu, tím menší podíl ze svých příjmů lidé odevzdávají státu. Martin PÁNEK, ředitel Liberálního institutu Letošní den daňové svobody je o 7 dní dříve než vloni. Může za to zejména rychlý hospodářský růst v České republice a v dalších zemích. David BOREK, moderátor Tady je ještě mezinárodní srovnání. Nejnižší podíl odvodů mají v Irsku, kde ten den připadá na počátek dubna. Česko je na tom zhruba podobně jako Spojené státy, tedy květen, no, a například ve Finsku nebo ve Francii si stát od lidí vezme největší díl jejich příjmů, tam se to posouvá vlastně na červenec, tedy na druhé pololetí. Jinými slovy daně a odvody tvoří nadpoloviční většinu z ročních příjmů.
  • 22. 5.: Drbna.cz, Dnes je podle Liberálního institutu den daňové svobody: Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 29. května. Češi tak na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. více »
  • 22. 5.: iDnes.cz (ČTK), Doba práce pro stát se krátí. Loni Češi dřeli na daně o týden déle: Kdyby od začátku roku Češi dávali veškeré své příjmy na úhradu daní, právě dnes by se zbavili otěží státu. Takzvaný den daňové svobody letos připadá na 22. května, loni byl až 29. května. Od přelomu tisíciletí se tak zkracuje čas, který lidé musí věnovat tomu, aby naplnili své daňové povinnosti. více »
  • 22. 5.: G.cz, Letos jsme na výdaje státu pracovali jen 142 dní, což je nejméně od roku 2000: Věděli jste, že v průměru pracujete v podstatě půl roku z roku „na stát“? Kdybyste od začátku roku ze svých příjmů platili daně, abyste mohli začít vydělávat peníze do svojí kapsy, tak den, kdy jdou vámi vydělané peníze do kapsy, nastane až 22. května. V roce 2018 jsme tedy vydělávali na daně státu 142 dní, i přesto to však bylo nejméně od roku 2000. více »
  • 22. 5.: iHned.cz, Tady máte půlku koláče, druhou snědl stát. Daňová hlídka upozornila na den daňové svobody: V roce 2018 připadá den daňové svobody na 22. května. Představuje pomyslný okamžik, od kdy jde veškerá mzda na konto pracujícího. Do dne daňové svobody veškerý výdělek připadá státu. více »
  • 21. 5. Hospodářské noviny, str. 2, DIÁŘ HN: ÚTERÝ, 142 DNÍ, PŘICHÁZÍ DEN DAŇOVÉ SVOBODY Do úterý budou Češi pracovat na chod státu a od středy si začnou vydělávat sami na sebe, spočítal Liberální institut, který každoročně vyhlašuje Den daňové svobody. Vychází z toho, že v tuzemsku letos kabinet, vládní a veřejné instituce utratí téměř 40 procent hrubého domácího produktu. Letošních 142 dní práce na výdaje státu je v Česku nejméně za posledních 19 let, po které Liberální institut ukazatel sleduje. Nejdéle se vydělávalo na stát v roce 2010, kdy Den daňové svobody připadl až na 18. červen, tedy 168. den v roce. Důvodem posunu tohoto termínu k začátku roku podle ředitele Liberálního institutu Martina Pánka není svědomitost českých politiků, nýbrž hospodářský růst a patová situace ve sněmovně. V průměru slaví zastánci minimálního státního rozpočtu v zemích organizace OECD o dva dny později než u nás. Nejdříve připadá toto datum na 7. duben v Irsku a nejpozději na 27. červenec ve Francii. V historii se přitom na stát pracovalo mnohem méně. „Za první republiky byl Den daňové svobody v polovině února,“ uvádí Pánek historické srovnání.
  • 22. 5.: Komora daňových poradců, Den daňové svobody: Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Jde o pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 29. května. Češi tak na stát letos pracovali 142 dní, což je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích. více »
  • 25. 5.: Zdroj.cz (Tereza Čemusová), Skopeček pro ZDROJ: Vláda daňovou zátěž nesnížila: Lidé pracují na stát nejméně od roku 2000. A to přesto, že minulá vláda přijímala zákony, které mají zvýšit výběr daní. Podle poslance Jana Skopečka z ODS na tom ale mají členové minulé i současné vlády pramalou zásluhu. „Zlepšení ukazatele tedy můžeme přičíst našim podnikatelům, kteří více tvořili a vyráběli. Tím byl ovlivněn výsledek. Když se podíváme na daňové příjmy v absolutní částce, stát naopak rok od roku vybírá více a více,“ říká v rozhovoru pro ZDROJ.CZ. více »
  • 22. 5.: ODS.cz (Jan Skopeček) Den daňové svobody o týden dříve – přesto na stát pracujeme stále zbytečně dlouho: Dnes slavíme podle Liberálního institutu den daňové svobody. Od dnešního dne tak přestáváme vydělávat na výdaje státu a daňoví poplatníci začínají vydělávat pro sebe. Oproti minulému roku slavíme den daňové svobody o týden dříve, což je dobrá zpráva, ale bylo by chybou dávat zásluhu předešlé či současné vládě. více »
  • 22. 5.: Svobodní.cz, Den daňové svobody: Vypustili jsme daně do „luftu“: V Praze, Brně i na jiných místech si Svobodní připomněli Den daňové svobody. Den, kdy pomyslně přestáváme pracovat na stát. Za výpočet termínu DDS děkujeme Liberálnímu institutu. Na rozdíl od všežravého státu jsme pro příchozí přichystali dárek a společně jsme vypustili do „luftu“ všechny zbytečné a vysoké daně. Bez nich bychom totiž mohli slavit Den daňové svobody v dubnu, březnu, nebo dokonce jako za první republiky už v únoru. V Letenských sadech dostali lidé babišovskou koblihu. Ta však už byla zdaněna a byla jí tak jen zhruba půlka. více »
  • 22. 5.: Kurzy.cz (Štěpán Křeček), Den daňové svobody můžeme slavit dnes nebo 23. června: „V České republice slavíme den daňové svobody o 2 dny dříve než průměr zemí OECD. Přesto však máme sedmé nejvyšší zdanění práce ze všech 35 zemí OECD. To je zapříčiněno vysokými odvody na sociální zabezpečení, které jsou po Francii druhé nejvyšší,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. více »
  • 22. 5.: TV Barrandov, Aréna Jaromíra Soukupa:
  • 28. 5.: E15.cz (Jana Havligerová), Zápisník Jany Havligerové: Pirátem bez trestu: Den daňové svobody, tedy okamžik, kdy začneme vydělávat sami na sebe, nastal minulý týden. Tedy podle výpočtů Liberálního institutu. Na stát Češi pracovali 142 dní, nejméně od roku 2000. Babišovým politickým marketérům to neuniklo, podle nich to prostě zařídil premiér. Ano. Výpočet institutu vychází z podílu veřejných výdajů na HDP a veřejné výdaje rostou pomalu. Hlavně proto, že stát nestaví dálnice a silnice, neinvestuje ani do výstavby škol či nemocnic. Tento fakt ale marketéři nedodali. Nehodí se do krámu. zdroj »
  • 2. 6.: VečeníkPV.cz: KVĚTNOVÉ PŘEMÍTÁNÍ o událostech ve městě a v širokém dalekém okolí: A teď něco pozitivního. Již šest dnů i Prostějované vydělávají sami na sebe a ne na stát, jelikož tzv. Den daňové svobody letos připadl na 22. května 2018. O co jde? Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období – v části roku do onoho dne je třeba vydělat na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí. Toto virtuální období stoprocentního zdanění končí Dnem daňové svobody, od kterého vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích si rozhodujeme podle vlastního uvážení. Na daně jsme si tedy již vydělali a teď vyděláváme na sebe, takže hurá do toho. Je to již podruhé, kdy tento den připadl na květen. Proč vlastně? „Důvody nelze hledat v tom, že by politici zpytovali svoje svědomí a omezili svoji chuť utrácet. Posun k začátku roku je kromě jiného způsoben patovou situací ve Sněmovně, kdy neexistuje důvod uplácet koaliční partnery financováním jejich oblíbených vládních programů,“ komentuje letošní termín ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. zdroj »
  • 23. 6.: InvestičníWeb.cz: Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody: Podle jiných výpočtů Liberálního institutu nastal den daňové svobody v ČR 22. května. Češi tak podle institutu na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. […] Společnost Deloitte k výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. zdroj »
  • 23. 6.: Globe.cz: Na dnešek připadá den daňové svobody. Dosud nikdy nebyl později, varuje Deloitte: Podle metodiky společnosti Deloitte připadá na dnešek v ČR den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou letos pracovat na odvod daní 174 dní, o jeden den více než loni. Podle jiných výpočtů Liberálního institutu nastal pro Čechy den daňové svobody 22. května. zdroj »
  • 23. 6.: ČeskéNoviny.cz: Na dnešek připadá podle Deloitte den daňové svobody: Podle jiných výpočtů Liberálního institutu nastal den daňové svobody v ČR 22. května. Češi tak podle institutu na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje. […] Společnost Deloitte k výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. zdroj »
  • 21. 6.: ByznysNoviny.cz: Podnikatelé zpochybnili červnový den daňové svobody. Na stát prý děláme až do 12. září: Liberální institut vypočetl, že letošní Den daňové svobody v Česku připadl na 22. května. Podle analýzy společnosti Deloitte nastává Den daňové svobody v Česku letos až 23. června.Podnikatelské odbory se však proti tomu „bouří“. Červnový (a samozřejmě i květnový) den daňové svobody označily za nesmysl. […] Podle výpočtů Liberálního institutu připadl letos den daňové svobody na 22. května. To by znamenalo, že lidé v Česku pracovali na stát 142 dní. Reálné daňové zatížení ale podle slov institutu nekleslo.„Není co slavit. Oproti loňskému roku je tak zase o něco složitější podnikat, zaměstnávat i nechat se zaměstnat. Regulací přibylo a s nimi ubylo svobody,“ vysvětlil ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. zdroj »

Den daňové svobody (bez zmínky Liberálního institutu)

  • 22. 5.: Frekvance 1, Zprávy 7:00, Od dneška plníme své peněženky a ne státní kasu: Lubka PONÍŽILOVÁ, moderátorka A dneska slavíme. Od dneška plníme své peněženky a ne státní kasu. Je tady den daňové svobody. To znamená, že už nepracujeme na stát, ale pro sebe. O dneška, celých 142 dní šly všechny naše peníze do daní a státní kasy. Den daňové svobody přitom letos vyšel rekordně brzo. Proč? Tak na to se ptáme ekonoma Jindřicha Kodeta. Jindřich KODET, ekonom Je to teprve podruhé od roku 2000, kdy tento den daňové svobody můžeme oslavit již v květnu. Zásluhu na tomto má především hospodářský růst a patová situace v Poslanecké sněmovně.
  • 22. 5.: Týden.cz, Nejistota v ČSSD. Výsledek referenda se nedá odhadnout, zaznělo v Aréně Jaromíra Soukupa: Moderátor pořadu a zároveň generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup začal zostra. Mezi úvodní témata zařadil finanční situace rodin. Zároveň zdůraznil, že na úterý, kdy je pořad vysílán, připadá významný den daňové svobody. Jako první se ujal slova Radek Vondráček z hnutí ANO. více »
Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.