V posledních letech otřásla celým světem pandemie koronaviru, se kterou se státy vyrovnávaly různými způsoby.
Lidé si začali klást otázky typu: Kdy je léčba lockdownem horší než samotná nemoc? Kolik bychom utratili za záchranu svého života? Proč jsme nebyli připraveni na pandemii? Na ekonomické důsledky jednání vlád a podniků se podíval ekonom a publicista Ryan Bourne. České vydání doplnil o předmluvu Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB. Titul “ Ekonomie v jednom viru “ z dílny Nakladatelského domu Grada a Liberálníhoinstitutu právě vychází.
Kniha popisuje ekonomické jevy a opatření, která se po vypuknutí pandemie objevila po celém světě, a podkládá je daty a nejnovějšími akademickými důkazy. Tematické kapitoly pomohou čtenáři pochopit, proč vybraná opatření nefungují tak, jak by si zákonodárci přáli, co motivuje jedince jednat v rozporu s omezeními nebo třeba vysvětluje pojem „kobří efekt“, kdy pocit větší bezpečnosti vede k rizikovějšímu chování.
PO PŘEČTENÍ BUDE ČTENÁŘ PŘIPRAVEN ČELIT NÁSTRAHÁM KORONAVIRU LÉPE NEŽ KVINTET ČESKÝCH MINISTRŮ ZDRAVOTNICTVÍ.
Ve chvíli, kdy pandemie začala nabírat obrátky, přicházel z mnoha míst apel, aby se občané a vlády řídili radami odborníků. Tím ale málokdo myslel ekonomy. „Hlavní potíž spočívá v tom, že se vláda a další autority dívají na tuto pandemii z čistě zdravotnického hlediska,“ poukazuje v úvodu knihy Tůma a dodává, že nejde přitom jen o ekonomické dopady, které navíc budou ve velké části ekonomiky jen krátkodobé. Podstatnější jsou dlouhodobější efekty, jako postižení sociálně slabších skupin, narůstající psychické potíže u řady lidí a v neposlední řadě silně zasažená oblast vzdělávání. Jinými slovy: pandemie potřebuje také ekonomickou analýzu, kterou autor v knize předkládá.