„Je nehorázné, že soukromí podnikatelé platí daně, z nichž jsou pak skrz dotace podporováni jejich přímí konkurenti, jako se to stalo například v případu Východočeské tiskárny, která zkrachovala právě kvůli tomu, že všichni její konkurenti dostali dotace. Všechny dotace pokřivují trh, v tom nejsou ty unijní nijak výjimečné,“ říká Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.
[…]
Význam dotací nepřeceňuje ani Pánek. Jisté podle něj je, že by v Česku, které nečerpá evropské peníze, rozhodně ubylo nejen úředníků. „Spousta poradenských firem, jejichž jedinou činností je radit s dotačními projekty, by se místo toho věnovala nějaké užitečné a produktivní činnosti, stát a samosprávy by zaměstnávaly mnohem méně byrokratů, firmy by byly nuceny utkat se na trhu ve férové soutěži a Andrej Babiš by nebyl stíhán. A kdo ví, nebýt evropských dotací, třeba by dnes David Rath byl premiérem,“ nastiňuje ředitel Liberálního institutu.
[…]
Podle Kovandy by k tomu mohlo dojít někdy v letech 2027 až 2030. Česko v tu chvíli začne financovat chudší části Evropské unie, podobně jako to dnes dělá například Německo, ač to v našem případě bude v mnohem menším měřítku. „Argument eurooptimistů, jak výhodné je být členem EU kvůli dotacím, se tak zcela rozpadne,“ říká Pánek.