Těžkopádnost EU
Jsem si téměř stoprocentně jistý, že z této krize vyjdou lépe USA. Za uplynulých 30 let rostla jejich ekonomika výrazně rychleji než Francie či Německa. Podle Světové banky byl v letech 1990 až 2019 průměrný roční růst USA 2,47, Německa 1,67 a Francie 1,62 procenta. Itálie, třetí největší ekonomika Evropské unie, za uplynulých 30 let vykazuje velmi slabý růst – pouze 0,78 procenta ročně (od zavedení eura v roce 1999 dokonce necelého 0,5 procenta).
Souhrnným číslům za EU pomáhala britská ekonomika, jež v uplynulých 30 letech rostla průměrným tempem 2,03 procenta, ale ta v budoucích datech již nebude. Může však členským zemím EU pomáhat jako silný obchodní partner. Pokud EU přestane dělat vše, aby pro členské země bylo co nejtěžší s Velkou Británií obchodovat.
Tato historická čísla však nemusejí v příštích letech platit. Přeregulovanost a těžkopádnost EU, vysoké daně a rostoucí tlak na centralizaci a drahé nápady, například Green New Deal, budou evropskou ekonomiku tížit i v budoucnu. Doufejme, že ji dolů nepotáhnou probuzené nacionalistické a protekcionistické vášně.