Shoda ekonomů
„Naslouchat vědě“ je líbivé politické heslo. Lidé (aspoň Bidenovi příznivci) mají raději vědu než politické ideologie. Jak správně naznačuje otázka, vědecké názory jsou často v rozporu – a nejen uvnitř jednoho vědního oboru, ale i mezi sebou. Jiný je konsenzus klimatologů a jiný ekonomů (pokud mohu soudit jako sledující debatu pohledem ekonoma). Klimatologové mají komparativní výhodu v určení, zda se země otepluje, jak rychle a z jakých příčin. Ekonomové zase v tom, že umějí spočítat, jak nákladná budou opatření v závislosti na tom, kdy se provedou, a kdo tyto náklady ponese.
Věda funguje opačně než politika. Nevadí jí různé názory. Pokroku ve vědě se dosahuje tím, že se nalézá pravda. V politice hlasováním, přičemž na pravdě nesejde. Pokud by chtěli demokraté naslouchat vědě, museli by mimo jiné okamžitě zrušit všechna cla, zastropování nájmů či minimální mzdu nebo uvolnit územní plánování. To jsou věci, na jejichž prospěšnosti se shodne drtivá většina ekonomů, například ideově spíše levicový Greg Mankiw, profesor ekonomie na Harvardově univerzitě a autor celosvětově oblíbené učebnice ekonomie.
Existuje segment Bidenových voličů, který nechápe smysl vakcín, i když to se možná letos změnilo. Nezbývá než věřit, že Bidenova administrativa bude slovy P. J. O’Rourka špatná v normálních mantinelech. Trumpova administrativa byla natolik odtažená od jakýchkoliv faktů, racionality a kritického pohledu, že nad tím i po čtyřech letech zůstává rozum stát.