1. Peter Bauer je nedoceněný. Byl to vynikající rozvojový ekonom, který napsal zásadní a podrobné knihy o gumárenském odvětví a také o sítích západoafrického obchodu. Včas rozpoznal také význam neformálního sektoru. Poté přešel do polemičtějšího módu, psal knihy o tržně orientovaných rozvojových strategiích a byl velmi kritický k zahraniční pomoci. Domnívám se, že v té době měl ohledně zahraniční pomoci do značné míry pravdu, i když bych také uznal, že od té doby se kvalita a účinnost zahraniční pomoci výrazně zlepšila, především proto, že se v průměru zlepšila kvalita přijímajících vlád.
Jeho rodina měla erb, na který je odkaz výše u jeho jména.
Kdysi dávno jsem se s Bauerem setkal na semináři na Newyorské univerzitě. Připomínal mi postavu z Pána prstenů a měl hustou hřívu bílých vlasů. Myslím, že Bauer byl také jedním z prvních známých ekonomů, kteří se přiznali k homosexualitě.
2. Mises je nedoceněný. Jeho kniha Socialismus z roku 1922 je dodnes nejlepší a také historicky nejdůležitější kritikou socialismu vůbec. Jeho dřívější články o nemožnosti ekonomické kalkulace v socialismu patří k nejdůležitějším ekonomickým článkům vůbec. To už jsou docela významné příspěvky, a přesto se o něm často mluví jako o podivínovi, možná proto, že zčásti někteří jeho následovníci skutečně podivíny byli.
Liberalismus se mi docela líbí. Jeho kniha Byrokracie je nedotažená, ale přesto velmi zajímavá, a jeho hypotézy o logice kaskádového intervencionismu, i když ne zcela správné, jsou přesto důležitým příspěvkem k veřejné volbě. Vysvětlují mnoho údajů. Lidské jednání je velká, podivínská a dogmatická kniha, ale pro některé lidi je užitečným tonikem a alternativou k obvyklým věcem. Nemohu říci, že by se mi někdy opravdu líbila, a celý důraz na „Člověk jedná“ zvláštním způsobem ruší přinejmenším jednu část marginalismu. Raná Teorie peněz a úvěru byla docela dobrá kniha o peněžní teorii z počátku 20. století.
Hayek nějakým způsobem skončil jako „rozumná tvář klasického liberalismu“, ale ve skutečnosti byl Mises podle současných měřítek daleko politicky korektnější.
Zjevně existuje část lidí, kteří Misese velmi přeceňují. Mises je člověk, kterého málokdo hodnotí správně. Stále zůstávám u značně podhodnoceného.
3. Teorie nedokonalé konkurence od Joan Robinsonové byla velmi důležitá kniha, která položila základy mnoha pozdějších úvah o struktuře trhu, a to jak geometricky, tak koncepčně. Ale skutečné ekonomii nerozuměla, byla maoistka a zdálo se, že má ráda režim v Severní Koreji. Takže musím říct, že je přeceňovaná. Její Akumulace kapitálu také nebyla žádné terno, i když sotva její největší hřích. Její teorie růstu byla příliš marxistická a příliš si oblíbila konstrukce „zlatého pravidla“, které jsou spíše mechanistické než pronikavé, jak by modely měly být. Její spisy v Ekonomické filosofii nebyly nijak hluboké. Má tedy jeden skutečně významný přínos, ale nemohu se přenést přes ty opravdu špatné věci.
Článek původně vyšel na Margin Revolution pod názvem „Overrated or underrated?„. Přeložili DeepL a Martin Pánek.