Bobtnající stát představuje bobtnající výdaje nutné na jeho administrativu, což zvyšuje potřebu vybírat na daních stále větší částky. To je realita, bohužel. Daňovým poplatníkům se však chce na provoz neefektivního byrokratického kolosu přispívat čím dál méně. Toť racionalita, nelze se tomu divit. Daňovým patriotismem zkrátka trpí stále méně poplatníků. A proto úřady odpovědné za výběr daní, tzv. „berňáky“, vyhlásily daňovým poplatníkům válku. Přesněji řečeno: válku proti soukromí daňových poplatníků.
Nutno podotknout, že technologický pokrok při tomto tažení za vyšším inkasem daní hraje v prospěch států. Zatím nejdále zašel berní úřad v „zemi svobody“, tedy ve Spojených státech amerických. Tam v současnosti vrcholí období daňového vyúčtování se státem, které musí být vypořádáno do 15. dubna. Někteří lidé se jej však jali na poslední chvíli dramaticky přepracovat. Proč? Zpravodajská stanice FOX 5 totiž informovala o tom, že americký berní úřad (Internal Revenue Service – IRS) bude letos shromažďovat více než peníze od daňových poplatníků.
Lidé z IRS investovali nemalé úsilí do vytvoření systému, který pomáhá státní administrativě sbírat informace o konkrétních daňových poplatnících z jejich soukromých účtů na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Twitter, a porovnávat tyto údaje s daňovým přiznáním. Jste nezaměstnaní, ale v minulém roce jste na Facebook nahráli fotky ze dvou zahraničních dovolených? Žádáte o daňovou výjimku pro rodiny, ale na facebookovém účtu jste označen jako single a bez závazků? Máte daňovou rezidenci v zahraničí, ale 90 procent vašich příspěvků na Twitteru je díky službě zjišťování polohy lokalizováno na území USA? Facebookujete z kavárny v New Yorku, ale žádáte o příspěvek na bydlení ve státě na středozápadě? Pak budete mít dost možná vážné problémy a vězte, že při návštěvách IRS a vysvětlování těchto nesrovnalostí se pěkně zapotíte!
Dle informací advokátky Kristen Mathews z New Yorku je současná situace vedlejším produktem boje proti terorismu, inicializovaném po 11. září 2001. „Po tomto datu se zcela změnil pohled na výklad zákonů garantujících poplatníkům právo na soukromí. Očekávání týkající se hladiny soukromí jsou mnohem níže než dříve (což mnohým z nás ani nepřijde divné). Lidé by proto měli zvážit, jaké informace na sociálních sítích veřejně sdílejí,“ upozornila Mathews.
Ačkoliv se americká vláda obavy poplatníků pokusila „rozptýlit“ prohlášením, že účty na sociálních sítích bude kontrolovat pouze tomu, u koho se IRS rozsvítí „červená kontrolka upozorňující na nesrovnalost“, ve skutečnosti toto znepokojení veřejnosti posílila. Daňoví poradci v USA tak musejí obohatit své jednání s klienty o další otázky: „Co váš život na sociální síti? Koresponduje s vašimi legálními příjmy a daňovou povinností?“
Žijeme v orwellovském světě. Zvykejme si, anebo s tím něco dělejme.
Autor: Aleš Rod