fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Hádala se matka s dcerou

0

Eurotel přišel s tak překvapivým plánem, až se ho zalekl i Český Telecom

Před nedávnem vypluly na veřejnost třenice mezi Českým Telecomem a jeho dceřinou společností Eurotelem. Telecom je dnes stoprocentním vlastníkem Eurotelu a nyní se toho poprvé rozhodl naplno využít: snaží se zabránit spuštění nové technologie, která by pro zákazníky Eurotelu znamenala mnohem rychlejší a komfortnější připojení k internetu, než mají dnes – a Telecom se tím cítí ohrožen. Na celé věci je nejhorší, že tento v podstatě obchodní problém nakonec zase rozhodnou státní úředníci.

Smrtonosná zbraň

Eurotel na rozdíl od ostatních mobilních operátorů vlastní jednu vzpomínku na svou monopolní minulost – analogovou mobilní síť ve frekvenčním pásmu 450 MHz. Tuto síť (používá se pro ni předvolba 601) dodnes využívá zhruba 30 tisíc zákazníků. Jde ovšem jen o necelé procento všech klientů Eurotelu a navíc jich neustále ubývá, proto Eurotel celkem logicky začal pro tak cenný majetek, jakým je frekvenční pásmo, hledat lepší využití. A tady právě začíná jeho spor s Telecomem. Eurotel chce současnou analogovou síť digitalizovat a využít ji pro nabídku rychlého internetu, a to prostřednictvím jedné verze v současnosti nejefektivnější dostupné technologie pro bezdrátový přenos dat – CDMA. Pro zákazníky Eurotelu by to znamenalo, že prakticky na celém území by měli možnost přístupu na internet o rychlosti zhruba 300 kbps (přibližně desetkrát vyšší rychlost než u běžného vytáčeného připojení na internet). Eurotel by přitom tuto novinku pořídil relativně levně a rychle, náklady by měly dosáhnout necelé půl miliardy korun a přestavba by se dala stihnout za zhruba jeden rok. To vše by byla špatná zpráva po všechny konkurenty. Eurotel by rázem mohl soutěžit i s „vysokorychlostním internetem“, který poskytují kabelové televize nebo – prostřednictvím technologie ADSL – Telecom a alternativní operátoři pevných linek. Ostatní mobilní operátoři – T-Mobile nebo Český Mobil – by na tento tah Eurotelu neměli v podstatě žádnou adekvátní odpověď. Připojení, jež v současnosti nabízejí všichni mobilní operátoři (jde o technologii GPRS), je totiž poměrně pomalé a nestabilní. Vylepšení a zrychlení této technologie by v nejlepším případě stálo několik miliard a trvalo dva až tři roky. Před pár lety se sice snilo o „sítích třetí generace“, známých pro změnu pod zkratkou UMTS, jejich spuštění se však neustále odsouvá a pro operátory se staly spíše noční můrou, neboť se jedná o investice v řádech desítek miliard. Zkrátka a dobře, plán Eurotelu digitalizovat starou síť by zcela změnil tvář současného trhu s poskytováním rychlého internetu – a ve hře jsou přitom potenciálně statisíce zákazníků.

Nejdřív Mlynář, pak Stádník

Telecomu se ale nelíbí představa, že mu po všech nákladných investicích do ADSL najednou bude přebírat klienty jeho vlastní dceřiná společnost. Na veřejnost se proto dostaly zprávy, že se pokouší projekt Eurotelu zbrzdit nebo zastavit. Svůj zájem o věc se rozhodl demonstrovat i ministr informatiky Vladimír Mlynář a sjednal si informační schůzku s předsedou představenstva Telecomu. Tady se ale sluší připomenout, že to byl právě Mlynář, kdo situaci pomohl vytvořit: osobně se zasadil o to, aby Telecom stoprocentně ovládl Eurotel. Nebýt toho, páky Telecomu by byly podstatně slabší, pokud vůbec nějaké. I kdyby ale ministr Mlynář nyní měl možnost zasáhnout (jako že ji nemá, neboť žádný ministr nemůže – alespoň oficiálně – vstupovat do provozních a investičních rozhodnutí Telecomu), stejně není jasné, co by měl udělat. Když digitalizace staré sítě podpoří, poškodí alternativní operátory – a Mlynář se dosud ve funkci profiloval jako jejich ochránce proti Telecomu. Když ji nepodpoří, poškodí zákazníky. Jak z toho ven? Je to obchodní problém a pouze Telecom si může spočítat výhody a nevýhody celého projektu. Jeho snaha jej brzdit nebo zastavit se však jeví jako mírně řečeno zpozdilá a navíc nelogická. V současné situaci by naopak bylo výhodnější podpořit, ba urychlit projekt Eurotelu a zároveň omezit investice do ADSL. Ze zákona a na základě rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu coby regulátora totiž mohou alternativní operátoři vstupovat do sítě Telecomu a využívat zde jeho technologii ADSL, a to za regulovanou cenu, kterou Telecom prohlašuje za příliš nízkou. Naopak do sítí Eurotelu nikdo z konkurentů získat přístup nemůže (alespoň prozatím). Situace se zdá jasná, proč tedy není jasná Telecomu? Snad proto, že nikdo ze současného vedení neví, jak a kdy bude Telecom privatizován a zda v budoucnu Eurotel zůstane jeho součástí. V celém problému nakonec bude mít důležité a možná rozhodující slovo Český telekomunikační úřad. V oblasti správy elektromagnetického spektra hraje roli centrálního plánovače – rozhoduje o tom, kdo a s jakou technologií, na jakou dobu a jaké služby může zákazníkům poskytovat. Před spuštěním služby vysokorychlostního internetu by musel Eurotel požádat o změnu licence k pásmu 450 MHz – jelikož zde chce používat jinou technologii. V takovém případě nepochybně konkurenční operátoři mobilních sítí, ale i pevných linek spustí veřejnou kampaň – například s argumentem, že jde o nefér konkurenci, neboť nikdo jiný pásmo 450 MHz nemá. Předseda úřadu David Stádník bude v takovém případě v těžké situaci. S rozhodováním mu nikdo nepomůže, neboť žádná evropská směrnice nebo ustálená praxe ostatních regulátorů, za kterou by se mohl schovat, pro takový případ neexistuje. Dilema bude stejné: rozhodnout ve prospěch alternativních operátorů, kteří jsou hlavním důvodem jeho existence, nebo zákazníků?

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..