fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

ČEZ a doly? A proč ne v soutěži?

0

Paroubkova vláda chystá svůj první a zřejmě i poslední velký prodej, dnes má odklepnout prodej Severočeských dolů. Největší a nejziskovější tuzemskou hnědouhelnou firmu získá bez soutěže elektrárenský podnik ČEZ.
Severočeské doly jsou patrně prokleté: o jejich prodej jejich manažerům za pakatel se nejprve pokoušel Miroslav Grégr, později vyhlásila podezřelou, zhusta kritizovanou a nakonec zrušenou soutěž Špidlova vláda, teď se tedy koná třetí pokus. Opět nestandardní.
Pokud prodej do rukou ČEZ hájí člen jeho dozorčí rady – a shodou okolností též náměstek ministra průmyslu – Martin Pecina, už to nikoho nepřekvapí. Ale že se za něj s plnou vervou pere i Martin Jahn, jediný člen vlády s alespoň nějakým ekonomickým vzděláním ze Západu, to už je na pováženou.

Co je špatně? Skoro vše

Už loni na podzim se ministr Jahn nechal slyšet, že Severočeské doly musí získat ČEZ lacino. Ne sice úplně za babku, protože by to mohla Evropská komise zarazit coby nedovolenou veřejnou podporu, ale ani ne příliš draho, neboť je prý nutné ČEZ posílit. Kdyby nehrozily potíže s Bruselem, vláda by patrně doly nejraději převedla zadarmo.
Spojení Severočeských dolů a ČEZ skutečně má logiku. Na okraji dvou lomů patřících prvému podniku stojí tři elektrárny (Ledvice, Prunéřov a Tušimice) patřící druhému. Severočeské doly prodávají 80 % svého uhlí právě do ČEZ. I v zahraničí je spojení dolů a elektráren obvyklé. Co je tedy na návrhu špatně? Skoro vše.
Zaprvé, ČEZ je sice firma, kde má dvoutřetinovou většinu stát, avšak zbytek je vlastněn soukromými osobami. Levný převod dolů do vlastnictví ČEZ je de facto vyvádění státního majetku bez náhrady.
Zvýhodněný nákup dolů se už teď projevuje růstem cen akcií ČEZ. Na tom vydělají nejen akcionáři, ale také někteří členové dozorčí rady, kteří mají dříve nebo později možnost využít opční program (kritizovaný opční program byl sice zrušen, ale pouze pro nově zvolené členy dozorčí rady). Někteří z nich jsou nebo donedávna byli vysokými státními úředníky, kteří do značné míry ovlivňovali rozhodnutí o prodeji nebo je mohli a mohou podporovat. Náměstek Pecina či předseda Fondu národního majetku Jan Juchelka jistě rozumějí, kdo je tím míněn.

Dotovat bohaté

Pokud jde o argument, že ČEZ musí mít zajištěny dodávky uhlí: z tohoto pohledu je zcela lhostejné, zda bude doly vlastnit, nebo ne. Když bude ochoten za ně platit, pak Severočeské doly nebudou mít důvod mu uhlí nedodávat – komu jinému by dodávaly? Doly a ČEZ jsou takříkajíc odsouzeny se dohodnout.
Vicepremiér Jahn argumentuje tím, že ČEZ je třeba posílit kvůli prováděným akvizicím v Bulharsku nebo Rumunsku. Ale copak je hlavním cílem prodeje dolů dotovat zahraniční akvizice? Ty se provádějí proto, aby se na nich vydělalo a pozice firmy se posílila – nikoliv obráceně.
Úkolem české vlády není jakkoliv podporovat expanzi českých firem do zahraničí, navíc na úkor veřejných peněz. Proč by z transferu v řádu několika miliard měla těžit nejziskovější firma ve státě a její částečně soukromí (nikoliv zrovna chudí) majitelé? A to zrovna v době, kdy stát neustále běduje nad „daňovými úniky“ a šikanuje obyvatelstvo různými nápady, jak zvýšit výběr daní.

Soutěž, prosím

Za pocit, že ČEZ je jeden z největších zahraničních investorů v Bulharsku nebo Rumunsku, si spotřebitelé české elektřiny nic nekoupí. Samozřejmě taková pozice velmi vyhovuje manažerům ČEZ a vládním úředníkům, kteří dnes jednají, jako kdyby byli zaměstnanci nikoliv státu, ale elektrárenského podniku. Velký uhelný SuperČEZ bude také velmi obtížné jakkoliv zprivatizovat a pašalíky v jeho dozorčí radě a v manažerských funkcích zůstanou na dlouhou dobu k dispozici.
Ať má ČEZ možnost Severočeské doly koupit. Ať mu nikdo nezakazuje přihlásit se do férové soutěže. Pokud pro něj mají doly takovou cenu, nepochybně zaplatí nejvyšší cenu ze všech zájemců. Ale ať mu stát nerozdává z veřejného majetku miliardy.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..