Čeští mobilní operátoři chystají nabídku mobilních sítí nové generace. Zatím se jim to však příliš nedaří.
V Čechách se, alespoň podle propagačních sloganů T-Mobile, objevily mobily čtvrté generace. Milovníci nových technologií si však na stahování sportovních klipů či pouštění televize na mobilu například v autobuse zatím musejí počkat – nová síť totiž zatím umí „pouze“ připojení na internet (a to po několik měsíců pouze v Praze), byť o něco rychlejší než její přímí konkurenti, jako je CDMA od Eurotelu či EDGE od ostatních operátorů. Spuštění nové sítě T-Mobilu, které bylo ohlášeno již v červnu, bylo komentováno snad všemi médii, ale jedna jeho charakteristika zůstala téměř nepovšimnuta. Tou je právě název nabízené služby, neboli „Internet 4G“. Zejména druhá část jména, tedy „4G“, vzbuzuje spíš ironický úsměv než obdiv. Rozhodně totiž nejde o čtvrtou generaci mobilní telefonie.
Tři generace
Velmi stručně a zjednodušeně lze charakterizovat jednotlivé generace mobilních telefonů následovně. Nultou generací lze označit ty technologie, které byly typické tím, že nepoužívaly tzv. „buněčnou“ strukturu sítě a tím zcela nehospodárně plýtvaly s elektromagnetickým spektrem. Typickými zástupci nulté generace byly telefony montované do automobilů. Z tzv. první generace mobilních telefonů, která je typická používáním „buněčné struktury“, je nejznámějších analogový systém NMT neboli Nordic Mobile Telephone, který své jméno získal zejména proto, že na jeho vývoji se podílely firmy ze severu Evropy – zejména Nokia a Ericsson. K této technologii se český zákazník dostal až v roce 1991, kdy ji pro svoji mobilní síť začal používat Eurotel (to je ta síť, kterou dnes používá pro rychlá data prostřednictvím technologie CDMA). Druhá generace se od první liší tím, že je digitální a nejznámnějším zástupcem je v Evropě používaný systém GSM, který byl na počátku 90. let vybrán evropskými regulátory za obecný standard. Na rozdíl od toho ve Spojených státech žádné omezení ve prospěch jedné technologie neexistovaly a každý mohl používat tu, která se mu zdála nejvhodnější a tak se vedle GSM vyvinula celá řada technologií jiných – zejména tedy CDMA (vyvinuto společností Qualcomm) a iDEN (vyvinuta Motorolou). Díky tomuto „uzamčení“ nové technologie a přechod do další generace přišly nikoliv od evropských nýbrž od amerických firem. Celá třetí generace, která kromě hlasu je schopná přenášet relativně rychle i data, je v podstatě postavena na americké technologii CDMA, která díky kódování signálu umožňuje lépe hospodařit jak se spektrem, tak i s časem. A to ať už se jedná o jakoukoliv její verzi – evropskou, japonskou, americkou či dokonce čínskou. O čtvrté generaci mluvíme v případě, že mobilní síť by umožňovala příjem vysoce kvalitního videa v reálném čase. Dodnes však není jasné, co by mělo být tou aplikací, která přitáhne zájem zákazníků. Na druhou stranu většina z uvažovaných technologií zatím není ani standardizovaná a už vůbec není v komerčním provozu. Navíc mezi všemi generacemi existují různé mezistupně a jedním z nich je produkt nabízený T-Mobilem. Technologie používaná T-Mobilem známá pod jménem UMTS TDD je méně než 3G a s trochou nadsázky by se dala označit stejně jako u konkurenčního CDMA Eurotelu za technologii 2,75 G, neboť obě sítě umožňují přenos dat, ale chybí jim schopnost přenášet hlas. Rozhodně se nejedná ani o plnohodnotnou třetí generaci, natož aby se jednalo o čtvrtou.
Nic než písnička
Proč ale nevybuduje T-Mobile rovnou plnohodnotnou síť třetí generace? Protože poptávka po ní ze strany zákazníků je zatím velmi malá. Jejich provozovatelé v zahraničí sice nabízejí stahování například krátkých videoklipů, ale ty lze získat levněji na internetu a většina diváků si je radši prohlédne na obrazovce počítače než na displeji svého mobilního telefonu. A tak T-Mobile využívá technologických možností k tomu, aby nabídl službu, kterou zákazníci skutečně chtějí – rychlý přístup k internetu, který oproti konkurentům za srovnatelnou cenu nabízí rychlejší tok dat. Eurotel chce na tah svého konkurenta zareagovat za týden a Invexu spuštěním skutečné sítě třetí generace, která kromě připojení k internetu umožní i normální volání. Otázkou ale je to, jaké další služby nabídne a zda jeho připojení k internetu bude rychlejší než u T-Mobile. Třetí vzadu – Oskar – již ohlásil, že svoji novou síť představí až poté, co začne fungovat česká mutace portálu Vodafone Live!, jenž nabízí obsah, kterým jsou zejména písničky, ale v Británii třeba i navigační systém. Ovšem u nás nic jiného než písničky očekávat nemůžeme.