Ze Zimbabwe přicházejí poslední dobou samé „dobré“ zprávy. Letadlo AirZimbabwe se nezřítilo. Piloti zachránili životy cestujících, když sebrzy po vzletu vrátili zpět na letiště. Skutečnost, že národní leteckýpřepravce postrádá devizy na nákup náhradních dílů, tak ztrácí navýznamu. Bezpečnost silničního provozu v hlavním městě se pronikavězlepšila poté, co policie rozestavěla příslušníky na všechny důležitékřižovatky. Časté a nikoli krátké výpadky proudu totiž nedělaly vkombinaci se světelnou dopravní signalizací dobrotu. Oslava 84.narozenin diktátora Mugabeho proběhla zdárně. Na slavnost bylo vybráno150 tisíc amerických dolarů. Co na tom, že někteří „dárci“ sistěžovali, že jejich příspěvky nebyly zcela dobrovolné…
V tétoatmosféře začala v zemi kampaň před volbami prezidenta, které se majíuskutečnit 29. března. Diktátor Mugabe usiluje již o šesté funkčníobdobí. Dědictví jeho vlády by sotva mohlo být horší. To, že nejsou vdřívější obilnici Afriky k dostání základní potraviny, již nikohonepřekvapí. Podle mezinárodních organizací potřebují potravinovou pomocčtyři miliony lidí. To je každý druhý nebo třetí obyvatel Zimbabwe.Záleží na tom, kolik lidí se Mugabeho režimu podařilo vyhnat čivyhladovět. Krize je příležitostí pro vládu: umožní jí použítosvědčenou taktiku – za obilí nakupovat hlasy zoufalých voličů.
Inflacedosáhla nového rekordu – v lednu to mělo být meziročně 100 580,2procenta. Jak státní statistický úřad spočetl ty dvě desetiny, nechmeraději zahaleno pod rouškou výrobního tajemství. S krátkými přestávkamistávkují za zvýšení platů učitelé i zdravotníci. Státní úředníci sistěžují, že jejich mzdy dosahují jen 300 milionů zimbabwských dolarů (vúnoru 160 Kč). Neprotestují snad pouze policisté a vojáci. Režim totiždobře chápe priority. Mezi ně patří uplácení represivních složek.Nikoli náhodou je policejní šéf Augustine Chihuri odhodlán udržet vzemi pořádek před volbami, během nich i po nich. Bachaři již dostali odsvého šéfa pokyn hlasovat odpovědně. Lze se jen dohadovat, zda se ti,kdo zadání nesplní, přesunou na druhou stranou mříží. ParadzayiZimondi, vlivný generál, prohlásil, že revoluční výdobytky Mugabehorežimu lze ubránit jen soudržnou podporou vlády. Na obzoru se objevilnový rival – Simba Makoni, Mugabeho bývalý ministr financí. Ten jenještě více roztříští již tak nejednotné opoziční hlasy. I pokud by seMugabe prezidentem nestal, potrvá ještě dlouho, než se Zimbabwe vrátítam, kde bylo před osmi lety.