Jak byste se tvářili, kdybyste se v denním tiskudočetli, že se pár chytrých hlav rozhodlo na Řípu sestavovat zaoceánsképarníky, přičemž po postavení obrovských výrobních hal přišli na to, že jaksivzhledem k absenci oceánu (nebo jiné vodní plochy či toku v blízkémokolí) nemají ony parníky jak dostat pryč? Asi byste si poklepali na hlavu, ase slovy „co jsem si to zase koupil za noviny“ se šli věnovat jiným aktivitám.A já bych bezesporu udělal to samé.
Ale představte si, že by se pár jiných chytrých hlav sešlo –a není náhodou, že těch pár chytrých hlav bylo z Polské lidov… errr,tedy promiňte, vlastně z Evropské unie – a tito lidé by si řekli, že ješkoda, aby taková zvláštnost, jako loděnice na kopci, zanikla jen z tohomalicherného důvodu, že nemá vodu! A proto by se rozhodli ve spoluprácis českou vládou financovat projekt umělého vodního kanálu za cca. 60miliónů korun. Vždyť je třeba zachovat pracovní místa. Ba co více! Takováatrakce, jako loděnice na Řípu s obrovským vodním kanálem, by určitě přitáhlaspoustu turistů, takže by se navíc jistě mnoho pracovních míst vytvořilo.Milión sem, milión tam, hlavně že budeme v něčem zvláštní! A pokudneumřeli, tak tam vyrábí parníky dodnes…
Sci-fi? Hloupá sci-fi? Ne tak docela. V časopisu Týden(44/2005) vyšel článeček o rakouské vísce Rattenberg, která trpí zimu co zimunedostatkem slunečního svitu. Stručně řečeno, mají okolo sebe moc vysoké hory.A místo aby došlo k jediné přirozené reakci na tuto situaci, tedy kpostupnému odstěhování všeho sluncemilovného obyvatelstva do končinpříhodnějších k životu (tedy v našem případě loděnice na Řípuk zrušení loděnice a případnému přesunutí vybavení a dělníků napříhodnější místo), stalo se to, co jsem už naznačil. Obecní rada se vespolupráci s rakouskou vládou a Evropskou unií rozhodla vztyčit nad městemsoustavu obřích zrcadel, které budou do temného údolí vysílat sluneční paprsky.Tento projekt bude stát daňové poplatníky 2 milióny eur, tedy 60 miliónů korun,ale místní radní si od něj slibují jednak zlepšení psychické kondice svýchobyvatel, ale hlavně příliv zvědavých turistů.
Kdyby si ty velké odrazky platili místní sami, tak protitomu nelze nic namítnout. Jejich problém, jejich volba, jejich peníze. Nikdo jenenutí trpět každou zimu nedostatkem světla, nikdo jim nebrání přestěhovat se.Ale vzhledem k tomu, že se na akci finančně podílí Evropská unie, kterádisponuje i našimi penězi, stává se problém rattenbergských i našim problémem. Abohužel nelze říct, že by tento projekt byl něčím výjimečným. Nebyl bych dalekood pravdy s tvrzením, že podobné nesmysly polykají milióny z našichdaní dnes a denně. Položme si však jednoduchou otázku – opravdu chceme stavětloděnice na Řípu?