Korejská komise pro spravedlivý obchod (antimonopolní úřad v Jižní Koreji) udělila Microsoftu pokutu ve výši 32 milionů dolarů za zneužití dominantního postavení a nařídila další opatření, která musí Microsoft splnit během následujících šesti měsíců. Zneužití se měl Microsoft dopustit nabízením operačního systému s dalšími dvěma programy, Windows Media Player na přehrávání multimediálních souborů a Windows Messenger software používaný pro online komunikaci. Během uvedené lhůty musí Windows nabídnout k prodeji dva druhy systému, s a bez těchto programů. Za podobný přečin byl Microsoft pokutován i v Evropské Unii, kde se podobně jako v Koreji obrátil v této věci na soud.
Čím že to vlastně Microsoft poškozuje konkurenci? Zkusme vzít případ pěkně popořadě. Operační systém je jakýmsi mozkem počítače. Tím, že ho Microsoft zdokonaluje, tedy že mu do základní výbavy přidává další položky, mu zvyšuje jeho užitnou hodnotu. Jednoduše, zvyšuje jeho kvalitu. Podle antimonopolních úřadů tím ale poškozuje konkurenci. V tom případě by měly být pokutovány všechny firmy, které nějakým způsobem zdokonalují své výrobky a zvyšují tím jejich užitnou hodnotu. Standardní výbavou dnešních automobilů je například rádiopřehrávač, zpravidla již s CD mechanikou. Neměly by být automobilky pokutovány za to, že poškozují konkurenční výrobce radiopřehrávačů? Neměli bychom pokutovat stavební firmy, které staví domy na klíč a nabízejí je již s kuchyňským vybavením? Nepoškozují tím konkurenční výrobce kuchyní?
Námitkou může být, že má Microsoft dominantní postavení na trhu, tedy že jeho operační systém je používán v drtivé většině počítačů. Ale Microsoft nemá vládou ustavený monopolní dekret. Situace v oblasti operačních systémů je zcela na tržní bázi. Nikdo nenutí nikoho, aby si operační systém Windows kupoval. Máme zde konkurenční systémy, např. Mac, Linux, UNIX. Mimochodem např.Linux, který mám na svém počítači, je plně srovnatelný s Windows a v mnoha ohledech ho předčí. Má verze (Fedora 3), má v základu také instant messenger a ne jeden (Kopete a GAIM, tuším je tam ještě jeden). Nejde o protokoly, ale o správce různých protokolů. Navíc má Linux integrovanou “office”, kancelářský balík programů (OpenOffice), který se plně vyrovná Microsoft Office, který v operačním systému Windows není. Je evidentní, že Linux má vše, co má Windows, a k tomu pár věcí navíc. Proč není Linux pokutován za to, že poškozuje svou nabídkou konkurenci? Neměli by mít uživatelé náhodou právo vybrat si jiný program než OpenOffice? Neměli by mít právo používat jiného messengera?
Není to všechno tak trochu absurdní? Vždyť konkurence je o tom, že se firmy předhánějí v nabízení co nejkvalitnějších věcí za co nejnižší ceny. Tím, že antimonopolní úřad pokutuje firmu, která se snaží ve svém operačním systému nabídnout co nejvíce služeb, naopak takovou konkurenci podráží a vede k deformaci tržního prostředí. Není tak překvapivé, že Microsoft uvažuje o odchodu z korejského trhu. A to přeci antimonopolní úřad chtěl, potrestat zlobivý Microsoft. Korejci svému úřadu jistě zatleskají a budou mu navěky děkovat, že je zbavil něčeho tak hrozného, jako je Microsoft Windows.