fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

S oslavou Pekingu ještě počkejme

0

Čína se nedávno prohlásila za čtvrtou největší ekonomiku světa. Tamní statistický úřad oznámil, že podhodnocoval celý sektor služeb za loňský rok, a to o necelých 300 miliard dolarů, což je téměř 17 procent uváděného HDP. Tím pádem země poskočila ze sedmého místa, na němž byla předtím, za mnohem menší Itálií či Británií.

Čínská statistika bývá často zpochybňována, ale taková odchylka je skutečně alarmující. Do jaké míry lze věřit číslu 300 miliard? O čtvrtém místě na světě ostatně mluví jen samotná Čína. Uvedená revize by však znamenala posun pouze o jedno místo, před Itálii. Že by Číňané počítali žebříček už za rok 2005? Ani zde by neměli pravdu, ledaže by podobně výrazně revidovali svůj letošní růst. Když tedy budeme vycházet z přepočítaného HDP a letošního předpokládaného růstu 9,4 procent, Čína se dostane maximálně před Francii. Velká Británie na čtvrtém místě by musela zaznamenat pokles svého nominálního HDP, aby ji Čína předstihla.

Některé zahraniční banky působící na čínském trhu (BNP Paribas, CS First Boston) se nicméně vyslovily v tom smyslu, že je čínský HDP stále významně podhodnocen. Jednak je pravděpodobné, že ke statistickým omylům podobného rázu docházelo i v letech před rokem 2004, a tudíž by měla být revidována i čísla za minulá léta. A problém je podle nich i v tom, zda je současná revize dostatečná.

Čínská statistika se totiž výrazně soustředí na výrobní sektor a zanedbává sektor služeb. Obvykle uváděná struktura ekonomiky, v níž dominuje výrobní sektor, už může být překonaná. Krom toho je v Číně rozsáhlá šedá ekonomika, je tam totiž běžnou praxí vyhýbat se daním (i když jsou relativně nízké), a to nejčastěji ve službách. Kdyby se počítala i šedá ekonomika, pak je čínské hospodářství možná na dohled Německu, světové trojce. Těch „možná“ je v Číně až příliš mnoho, ale jedno je jisté: roste rychleji, než jsme mysleli. Což neznamená, že by neměla své problémy. Některé zahraniční firmy odtamtud odcházejí za levnější prací, zejména do Vietnamu. Až plné otevření bankovního trhu v roce 2007 ukáže, v jakém stavu jsou čínské banky. Zásadním neduhem je nefunkční kapitálový trh. Čína je jeden velký jin a jang, všude a ve všem.

Otištěno v Hospodářských novinách, 29.12.2005

Podrobná analýza výhledu čísnkého hospodářství: Juan, reformy a hospodářský cyklus – analýza čínské ekonomiky a výhled na rok 2006, PA 1/2006

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..