Znáte někoho, kdo by nebyl schopen odpovědět na otázku, co je to Google? Pravděpodobně ne, většina z nás používá (nejen) jeho vyhledávač denně. Před pár lety tomu ale bylo jinak. Rád bych v následujících řádcích stručně shrnul historii Googlu, na které se dá krásně ilustrovat, co všechno dokáží kreativní a schopní jedinci vybudovat na příslovečné „zelené louce,“ je-li jim to umožněno.
Google byl založen postgraduálními studenty Stanfordovy univerzity – Larrym Pagem a Sergeyem Brinem. Od jeho vzniku uplynulo osm let a jeho „otcové“ si celkem polepšili, i když to pro ně na samém počátku nevypadalo vůbec dobře (viz. Wikipedia). Se vznikem tzv. Googleplexu – současné centrály Google – však přišel jeden úspěch za druhým a vše prozatím nasvědčuje, že tento trend se jen tak nezmění. Co všechno se za tu dobu Googlu povedlo, shrnuje Miloš Čermák ve svém příspěvku následovně:
[V] roce 2003 koupil Google blogovací systém Blogger (údajně za 20 miliónů dolarů), v roce 2004 koupila táž společnost službu Picasa[1] (údajně za 5 miliónů dolarů) a v březnu 2006 službu Writely[2] (údajně za 10 miliónů dolarů).
K uvedenému výčtu bych ještě přidal akvizici populární on-line „video-úschovny“ YouTube, která proběhla nedávno (podrobněji viz. článek v Economistu). Google za ni zaplatil 1,65 miliardy dolarů (v přepočtu více než 37 miliard korun), čímž zakladatelům – Chadu Hurleyovi a Stevu Chenovi, kteří v nejednom ohledu připomínají Larryho a Sergeye – očividně udělal radost. Připomeňme jen, že veškeré služby jsou nabízeny zdarma.
Dějiny Googlu se začaly psát před osmi lety v jedné malé garáži, dnes jeho tržby činí téměř 2,5 miliardy dolarů. Bylo by něco podobného možné v netržním (tj. nekapitalistickém) hospodářství? Nechť si tuto kruciální otázku zodpoví čtenář sám…
[1] Picasa slouží k archivaci, katalogizaci a sdílení fotografií.
[2] Writely se stalo součástí webové aplikace Google Docs & Spreadsheets, která nabízí jednoduchý textový a tabulkový editor, jenž je pro základní potřeby zcela postačující.