V předvečer klíčového prohlášeníMezinárodního panelu ke změně klimatu (MPZK), přichází z Velké Britániejasný signál. Britská daň z létáníse zdvojnásobuje. Od 1. února cestující nově zaplatí na krátkých evropskýchletech v ekonomické třídě dvacet a na dálkových pak dokonce čtyřicetliber. V kontextu nejběžnějšího způsobu mezistátní dopravy z ostrovnímonarchie to znamená, že chce-li někdo opustit území pod kontrolou londýnskévlády, musí za to zaplatit nemalé netržní “výjezdní mýto“.
Zvýšení daní pochopitelně více poškodí nízkonákladovéspolečnosti s cenově citlivějšímizákazníky než vlajkové přepravce. Mluvčí nízkonákladové společnosti Easyjetv diskusi, která zvýšení daně předcházela, označila opatření za příliš všeobecnéa především nepotřebné. Mluvčí Easyjetu naopak kritizovalavládní dotace, které drží ve vzduchu zastaralá a tedy provozně neefektivníletadla. Ale věcnost je přece v souvislosti s globálním oteplovánímvedlejší. Hlavní je, že lidé budou (dříve nebo později) ochotni platit dalšídaň. Bez většího zájmu tak zůstávají nové publikacevysvětlující příčiny globálního oteplování nebo i nedávná analýza BBC, kterádává slyšet hlasům ekonomů kritizujících Sternovu zprávu.
Podle dnes zveřejněné zprávy MPZK se vědci shodujína tom, že s 90% pravděpodobností je příčinou změn klimatu člověk. Stejně takvšak závěry MPZK vedly nedávno k prohlášením, že korálovým útesům hrozí zánikdo 20 let, aby hned následující den bylo toto tvrzení označeno za mýtus.Význam slova shoda, zdá se, vnímá každý trochu jinak. Chcete-li, nad významemslova shoda panuje “shoda“.
Konzervativci považují zdvojnásobení letecké daně za nelegální.Letecké společnosti zvažují podání žalob.Co bude dál? Od roku 1872 prosperovala ekonomika Spojených států amerických bezexistence daně z příjmu. Když byla v roce 1894 následně uzákoněnafederální daň z příjmů převyšujících čtyři tisíce dolarů za rok na úrovni 2 %,vyvolalo to bouři nesouhlasu a nejvyšší soud označil daň za protiústavní.Postupem času, a v důsledku nesčetných “krizí“ si však byli lidé nucenipřivyknout na mnohem podstatnější zásahy do svých životů.
(viz také článek Roberta Higgse v Terra Libera: Od protiústavnosti k úplnému vítězství)
Má-li boj proti změně klimatu mnoho poražených, jednohočlověka za vítěze jistě označit lze. Al Gore se podle některých pozorovatelůmůže těšit na Nobelovucenu míru za rok 2007. Zasloužil se přece o boj proti globálním oteplování.A nesporný vděk mu patří i za (nepřímý) podíl na prosazení zvýšení daněz létání.