Téměř padesát let uplynulo od chvíle, kdy italský právní teoretik Bruno Leoni (1913-1967) přednesl na konferenci v Claremont v Kalifornii sérii přednášek o vzájemných vztazích mezi svobodou a donucením, svobodou a legislativou, legislativou a alternativními procesy vytváření práva, právem a ekonomií a o dalších souvisejících otázkách. Zmíněné přednášky se pak staly základem knihy Freedom and the Law, jejíž český překlad se právě dostává díky Liberálnímu institutu na český knižní trh.
Již sama skutečnost, že ze stejné konference vzešly další dvě významné knihy společenských věd druhé poloviny dvacátého století, jmenovitě Hayekova The Constitution of Liberty a Friedmanův Capitalism and Freedom, naznačuje, že v případě Leoniho máme co do činění s dílem, jež nelze opomenout.
Více o přínosu Bruna Leoniho z předmluvy ke knize čtěte na LEblog.cz.
V knize se objevují i texty, jež byly přeloženy přímo z Italštiny, které v anglickém vydání nenajdeme – Leoniho článek o Ludwigu Misesovi a jeho přínosu k diskusi o ekonomické kalkulaci, text o monopolech vycházející z průlomové práce Murrayho Rothbarda, kritika Marxova Kapitálu a celá řada dalších poutavých textů.
Knihu doplňuje také doslov „Bruno Leoni a tržní právo“ z francouzského vydání od Carla Lottieriho, který zasazuje Leoniho dílo do kontextu světového liberálního dědictví – dostupné on-line.
Součástí knihy je i slavný Bastiatům text o podstatě zákonného loupení – Zákon.