Během slyšení před americkými zákonodárci si šéf americké centrální banky Ben Bernanke minulý čtvrtek postěžoval, že problémy hypotečního trhu USA předčily ta nejhorší očekávání. Sám Bernanke přitom ještě nedávno rozhodně k pesimistům nepatřil. Spíše naopak.
Trichet (2005) považuje v souvislosti s cenovými bublinami za „povinnost centrálních bank sdělovat veřejnosti výsledky svých analýz pokud jde o finanční stabilitu a případná rizika pro finanční systém a ekonomiku jako celek.“ V tom nelze než s nejvyšším představitelem Evropské centrální banky souhlasit. Jak tedy Trichetovo přání splňuje jeho americký kolega Bernanke? Zajímavým poučením může být projev šéfa americké centrální banky z 8. března roku 2006 (!) na konferenci v Las Vegas:
„Naši experti nám říkají, že podmínky poskytování úvěrů jsou dnes obecně na dobré úrovni a že je nelze srovnávat se standardy, které přispěly k potížím v bankovním sektoru před dvěma desetiletími. Obzvláště se pak zlepšily postupy v oblasti oceňování nemovitostí.“
Méně než dva roky po svém projevu v Las Vegas šéf centrální banky varoval, že situace amerického trhu hypoték, je horší než předvídali ti největší pesimisté. Co předvídal Bernanke? A jaké poučení si z jeho dřívějších slov plných nadšení mohli vzít řadoví Američané? Kdo by se bránil optimismu a spotřebě, když expert takového kalibru pochvalně hodnotí úvěrové standardy? Slovy Tricheta (2005) se šéf americké centrální banky stal „skvělým prorokem minulosti„. Slouží tedy (americká) centrální banka lidem jako zdroj informací, na základě kterých se mohou rozhodovat?
Trichet, J. C. (2005): Asset price bubbles and monetary policy. Přednáška 8. června 2005, Singapur.