Deník Wall Street Journal přinesl ve svém středečním vydaní dva zajímavéčlánky, které se týkají amerického trhu hypoték a obecněji ekonomiky USA. Jeden popisuje úspěch spekulanta, který za svou schopnost předvídat budoucívývoj lépe než ostatní byl po zásluze odměněn. Druhý článek, i přes svůj krátkýrozsah, upozorňuje na některé hlubší příčiny současného vývoje v podobě, kteránení zcela obvyklá.
Může tedy spekulant úspěšně anticipovat“splasknutí“ bubliny? Jakukazuje příklad Johna Paulsona, může. Ten podle listu vydělal na svéprozíravosti 3 až 4 miliardy USD. Nezapomínejme však, že tato činnost jeznačně riziková. Mnohé fondy prodělaly na správném ekonomickém uvažování svýchsprávců, kteří před několika lety „příliš brzy“ vycouvali z bublinyna technologickém trhu Nasdaq. Představa, že prozíraví podnikatelé nafinančních trzích mohou zkrátit dobu nafukování bubliny je proto mylná. Jednakje pro většinu subjektů nemožné se přetahovat se silou emisníhopotenciálu centrálních bank a jednak, a to především, je obtížné předpovídat, jaka kdy přesně se kroky centrální banky projeví v „reálné“ekonomice a na finančních trzích.
Další zajímavý článek pochází z pera analytikaAmerican Enterprise Institute, Johna Chapmana. Ten v rámci rozboru příčin vznikububliny na trzích nemovitostí uvádí:
„…what happened is the Greenspan Fed held U.S. interest rates too low forway too long earlier this decade via an expansionary monetary policy.Inflationary increases in credit, channeled through the banking system intocredit markets, fed the housing boom. But as this boom was not backed by anincrease in real savings, it was by definition unsustainable.“