fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Jaká je „reálná cena“ ropy?

0

Cena americké lehké ropy WTI si dnes sáhla k hranici 130 USD za barel (cca 159 litrů). Ceny ropných produktů na komoditních burzách více či méně růst cen ropy kopírují, což velmi nelibě nesou zejména motoristé, kteří musí za palivo pro svého domácího mazlíčka platit stále více. Zatímco poptávka po automobilových benzínech na tuzemském trhu stagnuje, v posledních pěti letech jsme svědky růstu poptávky po motorové naftě až o 70 %. Hypoteční krize v USA, pokles hodnoty amerického dolaru a následný přesun světového „superkapitálu“ do komodit, a to zejména do ropy, je zmiňován jako hlavní faktor, který se podílí na prudkém růstu cen ropy. Část analytiků predikuje pád cen ropy pod 100 USD/bbl, jiná část předpokládá, že cena ropy brzo překoná 200 USD/bbl.

Někteří spotřebitelé hovoří často o tom, že ceny ropy a ropných produktů jsou „nereálné“ a že „reálné ceny“ těchto statků jsou výrazně nižší. Pohádka o reálných cenách zní zajímavě, nicméně ten, kdo tyto ceny určuje, je pouze trh – poptávka a nabídka. A pohádek o reálných cenách je samozřejmě celá řada. Nedávno jsem slyšel, že „reálná cena“ panelákového bytu 3+1 v hlavním městě se pohybuje okolo cca 1,5 mil. Kč a že aktuální tržní ceny jsou jen „uměle vyhnané“ a že určitě spadnou dolů. Nicméně realita je taková, že trh sám o sobě oceňuje tyto statky mnohem vyšší cenou, takže pokud bychom chtěli, aby ceny byly nižší, museli bychom poptávat menší množství těchto statků, resp. aktuální tržní ceny neakceptovat. A ten samý princip platí u cen ropy a ropných produktů. Poptávka po ropě a ropných produktech není cenově elastická, ba co víc, při růstu cen ropy poptávané množství spíše roste (zde je často zmiňováno zvýšení spotřeby ropy v Indii a v Číně). Tržní ceny ropy na trhu žene vzhůru jakýsi „všeobecný názor“, že aktuální tržní cena ropy (např. 130 USD/bbl.) není vlastně příliš vysoká, tak proč nezainvestovat peníze do dalších futures na ropu při stávající cenové hladině. „Reálná cena“ ropy může tedy být 200, 300, 500, 1000 USD/bbl., jestliže si ji za tuto cenu někdo koupí.

Pokud tedy jako spotřebitelé chceme, aby ceny ropy a ropných produktů byly nižší, resp. se snížilo tempo růstu těchto cen, musíme snížit svoji spotřebu, omezit ropné obžerství, tzn. poptávku pro ropě a ropných produktech. Alternativy v podobě přimíchávání biosložek do motorových paliv se zatím ukázaly jako slepá cesta, neboť biosložky jsou (v této chvíli) samy o sobě dražší než fosilní paliva, takže jejich (v této chvíli) povinné přimíchávání jen zvyšuje všem spotřebitelům náklady (přímo – růst cen paliv, nepřímo – růst cen potravin, dopravy atd.). Sám spotřebitel tedy může snížit spotřebu např. tím, že do zaměstnání pojede na kole, místo třílitrového BMW si pořídí jednolitrovou nákupní tašku, všechny další statky, které pocházejí z ropy (např. z umělé hmoty – mobilní telefon, klávesnice u PC, koberec, kartáček na zuby…) bude využívat delší časové období než doposud atd. Weberovo dílo „Protestantská etika a duch kapitalismu“ je z toho úhlu pohledu stále aktuální.

Jan Ullwer
autor je doktorandem na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..