fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

„Rakouský“ Peter Schiff versus mainstreamový Ben Bernanke. Kdo lépe předpovídal a proč?

0

Vraťme se na chvíli do let 2006 – 2007 a porovnejme si dvě postavy: Bena Bernankeho, guvernéra americké centrální banky, a Petera Schiffa, majitele investiční firmy Euro Pacific Capital. Zpětně jim položme otázku, co předpovídají americké ekonomice do následujících let. Nejprve si poslechněme Bena Bernankeho:

„Celkově se zdá, že ekonomika USA nadále poroste mírným tempem ve druhé půli roku 2007, přičemž růst o něco posílí v roce 2008 až k míře blízké fundamentálnímu trendu.“

(Výpověď Bena Bernankeho v americkém Kongresu, 18.7. 2007, v textu dostupná zde, anebo ve výmluvném sestřihu na YouTube zde.)

Peter Schiff již o rok dříve na dotaz, zda očekává v USA recesi a jak ostrá podle něj bude, řekl:

„Myslím, že to bude velmi špatné, a jestli to začne v roce 2007 nebo 2008, to už je jedno; a také si myslím, že to nepotrvá jenom kvartály, ale roky. Základní problém ekonomiky USA je ten, že máme příliš spotřeby a půjčování si a nedostatek výroby a úspor. Stane se to, že americký spotřebitel přestane spotřebovávat a začne znovu budovat úspory, zejména až uvidí, jak se mu hodnota nemovitostí vypařuje.“

(Studio televize CNBC, 29.8. 2006, záznam k dispozici zde.)

Následujícího roku vydal Peter Schiff bestseller „Crash Proof: How to Profit from the Coming Economic Collapse“, jehož název mluví sám za sebe a v němž dopodrobna vysvětlil, proč v USA přijde recese a jak se proti ní chránit.

Kdo měl pravdu – zda Bernanke či Schiff – a kdo lépe poradil běžnému člověku, jak investovat, snad ani není třeba říkat. Recese v USA začala v prosinci 2007 a nyní – v srpnu 2009 – stále pokračuje. Bernankeovo zrychlení růstu v roce 2008 se skutečně nenaplnilo.

Od začátku hypoteční krize v r. 2007 a s příchodem hluboké recese v r. 2008 se Peter Schiff stal téměř pojmem. Byl prakticky jediným investorem, který před krizí nabízel a uměl obhájit jiné ekonomické názory, než jaké ztělesňovali mainstreamoví ekonomové většiny bank, amerického Fedu a drtivé většiny prestižních amerických univerzit. Téměř dva roky byl Peter Schiff vysmíván a v televizních studiích byl vždy s jistotou v menšině – jediný, který říkal: USA jsou kvůli měnové politice v bublině, nemají reálné úspory a proto nemohou ve skutečnosti růst, pouze spotřebovávají a dělají to na dluh; dejte ruce pryč od amerického akciového trhu a od spekulativního nákupu nemovitostí. Proti němu stáli všemožní „renomovaní“ ekonomové a tvrdili, že růst cen nemovitostí pro Američany znamená „růst bohatství“, který je zase vybízí ke spotřebě, a ta „táhne“ ekonomiku a potáhne ji dál. Na expanzivní měnové politice v důsledku výchovy mainstreamovou ekonomií nic nebezpečného neviděli.

Nyní je sousloví „Peter Schiff was right“ hitem YouTube a stejnojmenný klip dokonale dokumentuje střet ekonomických škol a nekompetentnost mnohých mainstreamových „expertů“. Vrcholem sestřihu je střet Schiffa s Arthurem Lafferem, autorem známé Lafferovy křivky z daňové teorie. Laffer se v něm mýlí na celé čáře: v r. 2006 označuje měnovou politiku za „úžasnou“ a říká, že ekonomika USA „na tom ještě nikdy nebyla lépe“. Reálné úspory jako zdroj růstu Laffera nezajímají, namísto toho hovoří stále o efektu „bohatství“, pod nímž se neskrývá nic jiného než inflahované ceny domů (což však Lafferovi nedochází). Mimochodem, Laffer sám v klipu vyzývá Schiffa k sázce, kterou nyní – poté, co ji prohrál – potichu bagatelizuje. Snad jenom dodat, že je škoda, že z výšin centrálního bankovnictví tehdy nesestoupil Ben Bernanke a nepřišel do televize na debatu s Schiffem sám. Jeho prohraná sázka by možná nyní probrala mainstramové ekonomy důrazněji.

Peter Schiff se hlásí k rakouské ekonomické škole. Nestává se, že když se podíváte na stránky investiční firmy, její ředitel vám doporučí číst Hayeka a Misese (Schiffova doporučená četba je zde). Schiff je ale četl a to je důvod, proč měl pravdu. Je také autorem dvou vynikajících knih. První je již zmíněná „Crash Proof: How to Profit from the Coming Economic Collapse(2007) a jejím kratší následovníkem je „The Little Book of Bull Moves in Bear Markets“ (2008). Obě jsou čtením, ve kterém Schiff nabízí tolik potřebnou vazbu: přemostění mezi světem ekonomické teorie a světem reálných rozhodnutí drobného investora.

Nyní vyšel v časopise Týden (33/2009) první rozhovor s Peterem Schiffem pro české periodikum. Nemusíme s Peterem Schiffem souhlasit ve všem – a autor tohoto komentáře s ním úplně ve všem v ekonomii zajedno není (a jeho praktické investorské schopnosti nemá kompetenci posuzovat). Nuance Schiffových názorů by určitě byly na delší analýzu. Jisté je však to, že Schiff mezi mediálně známými ekonomy vybočuje z řady a že je neobyčejně bystrým ekonomem, který se nebojí upozorňovat na mýty a dogmata mainstreamové ekonomie a zdůrazňovat nevyvratitelné zákonitosti ekonomiky, jak je dokázala objasnit rakouská ekonomická škola. Mezi hodnotou analýz Petera Schiffa a běžných analýz ekonomických periodik i známých mainstreamových ekonomů je propastný rozdíl. Peter Schiff letos přednesl Henry Hazlitt Memorial Lecture na Institutu Ludwiga von Misese v USA: její znění, ve kterém komplexně – a i na osobní zkušenosti např. s koupí nemovitosti – rozebírá příčiny a příznaky hospodářské krize, je ke zhlédnutí zde. Schiff v něm výtečně ukazuje, jak je platná ekonomická teorie užitečná v podnikání a běžném životě.

Ekonomická teorie tu není sama pro sebe. Je tu od toho, aby nám přinesla dobré rady pro reálný život. I ekonoma se sebevětší prestiží nakonec odhalí to, jak je schopen pochopit důsledky dnešních politik pro zítřejší realitu. Génius ekonomie hlavního proudu Ben Bernanke je učebnicový příklad. Má uznání ve vědecké komunitě, je ověnčen tituly z prestižních škol, zastává nejmocnější ekonomický post na světě a pod sebou má tisíce zaměstnanců, kteří pro něj denně pracují na analýzách a modelech. Ale protože se zarputile drží mainstreamových ekonomických omylů a sám je přiživuje, jeho predikce ho v kritickou chvíli usvědčily ze zoufalé nekompetence. Kdyby nebyl Bernanke státním zaměstnancem, na trhu by za svoje „predikce“ růstu ekonomiky dnes už nedostal ani dolar. I díky kontrastu s Peterem Schiffem je toto dnes tak jasně vidět.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..