fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Lidé umírají. Kryptoměny ne

0

Co se stane s mými bitcoiny a dalšími aktivy, když zemřu?

To je otázka, které se chce většina z nás vyhnout, protože neradi přemýšlíme o smrti, neboť můžeme přemýšlet o stovce zábavnějších věcí – jako o všem těch dramatech s bitcoinovými forky, a kdo co řekl na Twitteru nebo Redditu. Ale se samo-řízenými aktivy přináší ignorování naší vlastní smrtelnosti náklady pro naše potomky, potřebné, skupiny z naší komunity a politické aktivity, protože naše klíče, a tím pádem přístup k našim aktivům, mohou zemřít s námi. Ale nemusí to tak být, existují jednoduché kroky, které můžete sami udělat, abyste předešli této ztrátě, a to se dozvíte, když budete číst dál.

Než se podíváme na to jak, povězme si nejdřív proč.

Krátká odpověď je, že při plánování máte možnosti, které bez plánování nejsou. Věděli jste, že když zemřete bez závěti, rozhodnou o rozdělení vašich aktiv místní zákony? Většina těchto zákonů uznává pouze formální právní vztahy – to znamená pokrevní nebo manželské. Váš dlouholetý partner, se kterým bydlíte v jednom domě? Ne. Váš nejlepší kamarád už od školky? Ne. Vaše vyženěné děti? Ne. Vaše oblíbená charita, komunitní centrum nebo politická skupina? Ne. I když vás nezajímá, jak budou vaše aktiva rozdělena – pokud máte děti, zvažte sepsání závěti, kde určíte opatrovníka svých dětí pro případ, že oba rodiče zemřou. To nijak nesouvisí s kryptem, ale je to něco, o čem by měli přemýšlet ti z vás, kteří děti mají.

Vraťme se zpátky ke kryptoměnám. Protože tato aktiva nejsou držena třetí stranou, neexistuje třetí strana, která se může podvolit soudnímu příkazu k vydání aktiv vašim dědicům. Tato aktiva budou k dispozici vašim dědicům pouze, pokud budete mít plán. Pokud jim předáte nějakým způsobem instrukce, co máte a jak se k tomu dostanou. To neznamená, že musíte zveřejnit svoje klíče a plány předtím, než zemřete, ale o tom více později.

Měli byste si odnést, že plánování vám dává kontrolu. Když máte plán, rozhodnete vy, zda a jak budou vaše aktiva rozdělena. Nemělo by to takhle být?

Když víme, že bychom měli plánovat, tak proč neplánujeme?

Mluvím s lidmi po celém světě, a proto vím, že existují společné omyly, které nám brání v plánování.

Omyl č. 1:
Musím si najmout právníka. Plánování pro aktiva, která držíme, má dvě strany: technickou (přístup ke klíčům) a právní (místní zákony, jurisdikce). Bez přístupu ke klíčům jsou plány po právní stránce zbytečné. Proto je pro většinu lidí nejlepší začít s plánem přístupu ke klíčům a poté k tomu přidat právní složku. Většina právníků nemá ani ponětí, co je to soukromý klíč, a nemohli by vám pomoct navrhnout váš plán pro bezpečnost vašich klíčů, dokud jste naživu, a zároveň zpřístupnění těchto klíčů, když zemřete. To neznamená, že nepotřebujete právníka, aby vám pomohl s právní stránkou věci, jako je napsání závěti a zajištění, že vaše přání se stanou skutečností. Pro jistotu ještě jednou: Nepotřebujete čekat na to, až seženete právníka, abyste navrhli svoji strategii pro přístup ke klíčům.

Omyl č. 2:
Musím věřit třetí straně. Pointou samo-řízených aktiv není dávat moc nad nimi jiným lidem. Existují kreativní způsoby, jak navrhnout plán pro přístup ke klíčům v budoucnosti, aniž všem dáme okamžitý přístup. I když jsou tyto typy řešení často unikátní, příkladem jednoduchého řešení, které můžete použít dnes, je používání přístupové fráze (passphrase) na vašem Trezoru. Pak nestačí pouze seedová slova samotná a pouze passphrase samotná pro přístupu ke coinům.

Omyl č. 3:
Když si tohle všechno napíšu, moje coiny budou méně zabezpečené nebo zvýším riziko, že to někdo najde a všechno ukradne! Mnohem pravděpodobnější je, že ztratíte svoje coiny tím, že zapomenete zazálohovat svoji novou peněženku, necháte peníze na burze, ztratíte svoji zálohu nebo papírovou peněženku nebo zapomenete svoje heslo/passphrase. Na druhé straně by nebylo rozumné uložit všechna vaše hesla, passphrases, metody přístupu, druh a výši zůstatků na jeden dokument online nebo na vašem zařízení, které je připojené k internetu. Jste chytřejší. Víte, že musíte tyto věci napsat rukou na papír a používat password manažera. Rozdělte tyto informace na pár různých bezpečných míst (pár, ne pět nebo deset). Na thirdkey.solutions můžete zjistit více o tom, jak bezpečně uložit svoje bitcoiny.

Omyl č. 4:
Hodnota mého krypta je příliš malá na to, abych se zabýval plánováním. To sice může být pravda dnes, ale hodnota těchto aktiv se mění velmi rychle. Od dubna tohoto roku, když začala cena růst, zjistila spousta lidí, že jejich „malé“ zůstatky jsou najednou významné. Nevíte, jakou hodnotu budou mít v budoucnosti, ale to, co máte, z nějakého důvodu držíte. To je dostatečný důvod pro plánování.

I když lidé říkají, že tohle jsou důvody, proč neplánují, já si myslím, že skutečným důvodem je popření a strach. Neradi čelíme vlastní smrtelnosti. Není pro nás příjemné soustředit se na umírání. A plánovat pro případ naší vlastní smrti nás nutí myslet na to déle než minutu. Vypadá to, že věříme tomu, že pokud o umírání nebudeme přemýšlet, pak nezemřeme. Jako bychom mohli uniknout smrti tím, že se jí budeme vyhýbat. Ale my víme, že to není pravda.

Můj táta byl vychován jako křesťanský vědec a naučil mě, že máme schopnost pozměnit naše současné zkušenosti prostě tím, že o nich přemýšlíme jinak. My lidé máme moc měnit naši perspektivu. Podívejte se na tento obrázek:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Duck-Rabbit_illusion.jpg

Vidíte kachnu? Vidíte zajíce? Vidíte oba? Můžete libovolně přecházet mezi jedním a druhým? Jako u tohoto kachno-zajíce vám já dám tři alternativní způsoby, jakými můžete vidět plánování dědictví ne jako čelení vlastní smrti, ale jako něco jiného.

Dejte dar. Představte si, že jste dostali darem bitcoin nebo jinou kryptoměnu. Byli byste nadšeni, ne? Přemýšlejte, jak se mohou cítit ostatní, kteří dostanou takový dar. Přemýšlejte, jaký rozdíl byste mohli udělat ve financování open-source projektů nebo politických aktivit, o které se zajímáte. Tohle je příležitost, jak dát nádherné dary lidem a skupinám, na kterých vám záleží.

Bezpečností audit. Pokud jste praktičtější a méně vás zajímá darování, přemýšlejte o tom jako o příležitosti udělat bezpečnostní audit. Budete muset identifikovat svoje aktiva (včetně toho jednoho ICO, které jste si koupili, ale nikomu o tom neřekli), svoje zálohy a aktualizovat svoje celkové zabezpečení. Je to něco, co můžete udělat sami, ale další lidé z toho budou v dlouhém období profitovat.

Mise ve stroji času. Tohle je můj osobní favorit. Vaší misí, pokud se rozhodnete ji přijmout, je vytvořit tajnou schránku, kterou najdou vaši blízcí v nějakém okamžiku v budoucnosti. S ní budou moct odemknout nevýslovná bohatství!

Plánování dědictví nemusí být příšerné. Může to ve skutečnosti být zábava, pokud se na ro rozhodnete dívat tímto způsobem.

Technická stránka (přístup ke klíčům)
Kde začít? Dá se najít několik zdrojů zdarma, které vám pomůžou začít. Napsala jsem vzor dopisu blízkým. Je to dopis, který po sobě zanecháte, abyste dali lidem vědět, že máte krypto-aktiva a jak se k nim dostanou. Má být přizpůsobený každému člověku, takže vezměte, co se vám líbí, a zbytek smažte. Navíc mám ještě jeden článek, Sedm kroků k plánování dědictví bitcoinu, který v detailech popisuje věci, které můžete udělat, abyste se připravili. Teď se podíváme na některé z těch kroků.

Inventura
Udělejte si inventuru toho, co máte a jak se k tomu dostanete. To je minimální požadavek pro přístup ke klíčům. Pokud neřeknete někomu, co máte a jak se k tomu dostat, bude to pravděpodobně navždy ztraceno. Neměli byste do inventáře zanášet kvantitu nebo korunovou hodnotu těchto aktiv. Ve své nejjednodušší formě bude tento inventář psaný rukou a jednoduše vypíše aktiva, umístění klíčů a software. Příklad inventáře: Bitcoin, dostupný na mém smartphonu, používám peněženku Mycelium. Ether, přístupný na mém počítači a zařízení Trezor, používám Myetherwallet.

Bezpečnostní sebe-audit
Zeptejte se sami sebe: Můžu zlepšit svoje zabezpečení? Mám všechny svoje zálohy? Mám staré peněženky, které jsem dlouho neotevíral? Měl bych vložit nějaká aktiva do cold storage nebo je přesunout do hardwarové peněženky? Tohle je také vhodná chvíle, abyste se ujistili, že používáte password manažera a implementovali jste dvoufaktorovou autentifikaci pro každý citlivý účet. Je to také skvělá příležitost pro odebrání SMS (vašeho telefonního čísla) ze zabezpečení všech vašich účtů, protože vy nevlastníte svoje telefonní číslo – vlastní ho operátor.

Zpráva do stroje času
Co budou potřebovat vědět, když nebudete k dispozici? Abyste zajistili, že budou moct odemknout vaše bohatství, musíte se ubezpečit, že poskytujete jasné, detailní instrukce k tomu, co a kde máte, a jak se k vašim kryptoměnám mohou dostat. Poté, co jste si zapsali svoji zprávu, otestujte ji. Předstírejte, že jste oni, předstírejte, že máte amnézii a nevíte nic, postupujte podle zprávy krok za krokem a podívejte se, zda můžete poklad odemknout. Pokud ano, udělali jste správně!

Právní stránka
Tohle je vše, co musíte udělat pro plánování přístupu ke klíčům. V této chvíli byste mohli chtít zvážit právní stránku věci. Můžete zmínkou začlenit váš plán přístupu ke klíčům do svojí závěti, ale nedělejte ho součástí závěti. Závěti jsou v mnoha jurisdikcích veřejným dokumentem.

Tato aktiva se stanou součástí vašeho dědictví a ve většině jurisdikcí budou podléhat místním zákonům včetně daní, ať už chcete, nebo ne. To je realita současného systému. Pokud chcete držet svoje aktiva a chcete je vynechat ze svojí závěti, můžete přemýšlet o vytvoření právního trustu, což je něco jako holdingová společnost, která existuje nezávisle a nepodléhá tradičním dědickým zákonům. Mějte však na paměti, že trusty mají své vlastní daňové a oznamovací zákony a nemusejí pro vás být to pravé. Detaily právní stránky plánování dědictví jdou za rámec tohoto článku, ale kontaktujte nás, pokud to chcete prozkoumat ve větších podrobnostech.

Deadman’s Switch
A co softwarové řešení, co deadman’s switch? [Deadman’s switch je možnost, jak pomocí softwarového řešení můžete zveřejnit nějaké informace v případě, že nedáte před vypršením limitu vědět, že jste naživu. Např. pokud každý den do půlnoci nezavoláte na určité telefonní číslo, automaticky se odešle e-mail s informacemi o vraždě Františka Mrázka. – pozn. překl.]

Kdykoliv mluvím o plánování dědictví, nevyhnutelně někdo položí tuhle otázku. Existují už aspoň čtyři projekty, o kterých vím, které se snaží vytvořit sofwarové řešení problémů dědického plánování. Nicméně technologie ještě nejsou dostatečně vyspělé, abychom jim věřili pro dlouhodobá řešení, jako je plánování dědictví. Pořád objevujeme bugy ve smart kontraktech, které nás stojí milióny. Navíc softwarová řešení předpokládají konstantní nebo téměř konstantní přístup k internetu. Ale když udeří přírodní katastrofy, můžeme být bez elektřiny několik dní, týdnů, měsíců. Deadman’s switch by mohl někoho motivovat k tomu, aby vás držel bez přístupu k internetu. Sečteno podtrženo, snadný přístup není nikdy garantovaný. Konečně, automatický přesun aktiv může způsobit nesčetné právní problémy pro lidi, kteří aktiva obdrží. Mohli by čelit žalobám, pokud nejsou k těmto aktivům „legálně oprávněni“. I se softwarovými řešeními jsou nutné právní plány, abychom se vyhnuli nechtěným výsledkům a ošklivým soudním bitvám.

Lidé umírají. Kryptoměny ne.

Vaše bitcoiny a další kryptoměny nemusí odejít s vámi; mohou vzít vaše blízké na měsíc!

Začněte plánovat dnes.

Odkaz na moji prezentaci, kterou jsem představila na #HCPP17 v Praze:  https://docs.google.com/presentation/d/14oB9mM2TXHgA7UF_LuZkSCjg2fhMtWHE3_cVaV0FMUA/edit?usp=sharing

Přeložil Martin Pánek.

Sdílej

O Autorovi

Pamela Morganová je advokátka a podnikatelka. Je široce uznávanou autoritou na multi-signature governance a právní inovaci za použití digitálních měn. Je CEO ve firmě Third Key Solutions LLC a ředitelkou vzdělávání v CryptoCurrency Certification Consortium (C4).

Comments are closed.