fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Dědění bitcoinu: Navrhněte svůj plán v sedmi krocích

0

Pokud byste zítra zemřeli, zdědila by vaše rodina vaše bitcoiny, ethery, alt-coiny a asset-tokeny? Odpověď závisí na vás. Zatímco z právního hlediska je odpověď ano, pokud však vaše hesla, přístupové fráze (passphrase) a umístění klíčů zemřou s vámi, pravděpodobně je nezdědí. Bez nich budou vaše krypto-aktiva nedostupná. Tak jako u zlaťáků zakopaných na louce potřebuje vaše rodina mapu, aby se k pokladu mohla dostat.

Než začal mít bitcoin, alt-coiny a asset-tokeny „reálnou“ hodnotu, možná celkem o nic nešlo. Nicméně se současnou hodnotou bitcoinu přesahující 300 miliard dolarů,[1] ether přesahuje 70 miliard dolarů a asset-tokeny jsou vyvíjeny s milióny z venture kapitálu, prostě přijít o tato aktiva už není přijatelný výsledek. Ne pro vás a ne pro vaše dědice.

Ale plánovat dědictví není zábava. Smrtelnost. Následnictví. Kdo dostane co. Je snazší ignorovat, odsouvat, a zdržovat přemýšlení o těchto věcech. Avšak na rozdíl od mnoha jiných aktiv neexistují s těmito coiny a tokeny bezchybná řešení. Pokud vaše aktiva drží banka (nebo jiná třetí strana), může soud jednoduše bance nařídit, aby tato aktiva odevzdala správci pozůstalosti (osobě, která řídí rozdělení aktiv) nebo přímo jmenovaným dědicům. Ale s aktivy jako bitcoin nezmůže soudní příkaz nic. Ne protože jsou tato aktiva mimo právní systém, jak někteří říkají, ale protože není komu přikazovat. Bez přístupu k soukromým klíčům se nikdo příkazu nemůže podřídit. Je to záležitost technologie, ne vůle.

Historicky jsme ignorovali plánování následnictví, protože riziko bylo příliš velké. Aby mohl bitcoin přejít na naše dědice, museli bychom jim dát přístup ke svým peněženkám a soukromým klíčům. Ale to by jim dalo rovnocennou kontrolu a moc kdykoliv si tato aktiva vzít. Nebo pravděpodobněji, dali jsme jim moc být hacknuti, čímž by způsobili nám oběma, že jsme o tato aktiva přišli. Dnes existuje lepší způsob. Navrhujeme systémy, které umožní těm, které milujeme, bezpečný přístup k těmto aktivům, když zemřeme. Ale ne předtím.

Za použití kombinace multi-signature adres, hardwarových peněženek, open-source softwarových peněženek a správných pravidel, můžeme navrhnout systémy, které poskytnou plnou kontrolu tomu jednotlivci, o jehož aktiva se jedná, ale rozdělenou kontrolu v případě nouze – jako je smrt, koma nebo poranění mozku. A i když jde o věci, o kterých mluvit nechceme, i tak o nich mluvit musíme. Několik hodin strávených plánováním dnes může pro vaši rodinu znamenat milióny později.

Navržení vašeho plánu:

První krok: Zjistěte, co máte a co chcete chránit. Udělejte si seznam celkového současného majetku, kde je držen (peněženky, burzy atd.) a odpovídající současnou hodnotu. Nejlepší je dělat tohle soukromě a offline, protože jde o citlivé informace.

Druhý krok: Rozdělte svoje aktiva do úrovní. Rozhodněte se, kolik chcete držet snadno přístupných, jako drobné, a kolik chcete mít v dlouhodobém úložišti, kterého se pravděpodobně roky nedotknete. Mezi těmito dvěma extrémy může být jedna nebo několik meziúrovní.

Třetí krok: Pro každou z těchto úrovní vymyslete plán s tou technologií, lidmi a procesem, které zajistí pečlivou rovnováhu mezi bezpečností, lehkostí použití, odolností (záloha) a schopností přežít (plánování dědictví). Každá úroveň bude mít jinou rovnováhu, např. můžete použít single-signer mobilní peněženku pro svoje drobné, ale vaše dlouhodobá úschovna použije multi-signature softwarové řešení, které je integrované s vaší oblíbenou hardwarovou peněženkou.

Začněte tím, že se zamyslíte nad tím, jaký typ úschovny právě používáte. Co se vám na tom líbí? Co vám nevyhovuje? Jak by to mohlo být lepší? Mohli by vaši dědicové získat přístup vaši úschovnu a/nebo vaše hesla, pokud by to bylo potřebné?

Udělejte si rešerši ohledně softwarových a hardwarových peněženek. Podívejte se na weby společností a recenze aplikací. Jaké vlastnosti vám připadají zajímavé? Vyzkoušejte si několik rozdílných peněženek. Pro bitcoin se dívejte po peněženkách, které vyhovují standardu BIP 32, 39 a 44, abyste mohli lehce přejít na novou peněženku, pokud budete potřebovat.

Nedělejte to ale moc komplexní. Příliš mnoho hesel, zařízení, šifrovacích frází a PINů může systém učinit nepoužitelným a co je mnohem důležitější, může vést ke ztrátě. Zkuste najít vhodnou rovnováhu mezi bezpečností a snadností použití.

Multi-sig jako multi-faktor. Mnoho lidí si neuvědomuje, že nepotřebujete nezbytně dalšího člověka, abyste mohli použít multi-signature adresy. Můžete navrhnout vlastní strukturu za použití klíčů z různých zařízení (jako váš notebook + váš mobilní telefon + hardwarová peněženka) a dosáhnout tak multi-faktorové bezpečnosti, zatímco si zachováte kompletní kontrolu.

Čtvrtý krok: Rozhodntěte, kdo má zdědit kterou úroveň a jak přesně se to má stát. Rozdělení dědictví se řídí národními (a státními) zákony té které jurisdikce. Pokud váš plán nepočítá s těmito zákony, může váš plán být nakonec zmařen soudem. Pokud máte plán dědictví, začleňte to do něj. Pokud to neděláte, promluvte si s právníkem, abyste zajistili, že věci se stanou tak, jak chcete. Pokud použijete jenom technologie, i s pokročilými transakcemi jako CLTV, nemusí stačit na to, aby byla vaše přání respektována.

Kdo dostane co? Chcete, aby jedna osoba zdědila všechno?  Pokud chcete, aby podíl dostala více než jedna osoba nebo jedna organizace, použijte procenta místo tvrdých hodnot (10 %, ne 10 bitcoinů).

Jak se to stane? Rozumějí vaši dědicové této technologii? Mohou vytvořit a poskytnout svoje vlastní adresy pro převod? Nebo budou tato aktiva likvidována do státní měny, která se potom rozdělí dědicům?

Bez ohledu na to, kdo pomůže vašim dědicům skrz tento proces? Pokud nevíte, je to v pořádku, ale stojí za to o těchto věcech přemýšlet.

Pátý krok: Otestujte svůj plán. Otestujte každou úroveň za použití velmi malé transakce a simulujte obnovu ze zálohy. Ujistěte se, že můžete provést svůj plán, jak jste jej navrhli. To znamená otestovat každý aspekt tohoto plánu – technologii, lidi a proces.

Pokud máte multi-signature řešení, ujistěte se, že každá podpisová kombinace funguje. Ujistěte se, že máte zálohy a že ty také fungují.

Otestujte to také z perspektivy svých dědiců. Co budou potřebovat zjistit, pokud už jim nebudete schopni pomoci? Sepište, co budou potřebovat, abyste si byli jisti, že zazálohujete všechny informace, které budou potřebovat.

Šestý krok: Uveďte svůj plán v život. Přesuňte zbývající aktiva do svých zvolených úrovní.

Nastavte si upomínky do kalendáře, abyste za šest měsíců znova vše otestovali. V té chvíli byste měli ohodnotit také svůj celkový plán. Hledejte změny v dědicích, aktivech a úložištích.

Testujte minimálně jednou ročně, každý rok.

Sedmý krok: Ukládejte si zálohy. Ukládejte si zálohy v geograficky rozdílných umístěních s kontrolou přístupu. Mnoho lidí používá sejfy v bankách, žáru odolné sejfy doma a/nebo právníky a účetní,

Neukládejte všechny svoje zálohy na stejném místě nebo u stejných lidí.

Nikdy neukládejte zálohy ze stejné multi-signature adresy na stejném místě.

Uložte si také kopii svého plánu dědictví.

Většina lidí ví, že potřebuje plán dědictví, obzvlášť pro aktiva jako tato. Většina lidí má spoustu výmluv, proč takový plán ještě nemají. Možná nemáte technické schopnosti nebo schopnosti řízení rizika, abyste takový plán vystavěli a vykonali osobně. Pokud tomu tak je, pak si najděte někoho, kdo se v těchto věcech specializuje, aby vám pomohl. Možná čekáte na tu jednu novou vlastnost, která přijde do produkce, aby vám to usnadnila. Pokud tomu tak je, vězte, že vždy budou nové a nové vlastnosti, které v budoucnu přijdou do produkce. Odkládat kvůli vlastnostem znamená odkládat navždy. Možná neradi přemýšlíte o takových věcech. Pokud tomu tak je, pak jste pravděpodobně už přestali číst. Pokud ne, dostali jste se až nakonec článku, který o těchto věcech diskutuje, dokážete se dostat i na konec několika hodin plánování.

Neexistuje důvod, aby tato aktiva zemřela s vámi. Jednoduchý, dobře zrealizovaný plán zajistí, že vaše aktiva přežijí, ale pouze pokud ho vystavíte. Začněte plánovat dnes.

[1] Čísla v překladu byla upravena podle současné hodnoty.

Přeložil Martin Pánek.

Sdílej

O Autorovi

Pamela Morganová je advokátka a podnikatelka. Je široce uznávanou autoritou na multi-signature governance a právní inovaci za použití digitálních měn. Je CEO ve firmě Third Key Solutions LLC a ředitelkou vzdělávání v CryptoCurrency Certification Consortium (C4).

Comments are closed.