fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Neomezená dovolená a nehoda, která vejde do dějin. Březnové ohlédnutí

0

Marek Numerato opět stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení.

Zástupci 44 afrických zemí podepsali dohodu o vytvoření Africké zóny volného obchodu (CFTA). K dohodě se nepřipojila například Nigérie, která patří k nejvýznamnějším ekonomikám Afriky. Nigerijci vidí v dohodě ohrožení domácí ekonomiky a pracovních míst.

Brněnská firma Artin zavedla netradiční způsob výběru dovolené pro své zaměstnance. Ti si mohou vybrat volno kdykoliv po domluvě s nadřízeným za podmínky, že to neohrozí práci na projektech. Více odpočatí zaměstnanci údajně podávají lepší výkony. Více na iDnes.cz.

V Polsku vstoupil v platnost zákaz nedělního prodeje.  Zatím se týká dvou neděl v měsíci, postupně se rozšíří prakticky na všechny. Obchodníci se obávají ztrát. Více na iRozhlas.cz.

„Už nyní není možné poskytnout v řadě případů dvěma lidem stejnou zdravotní péči. Buď není dost specialistů, nebo ji není z čeho zaplatit. Jen pokud dostaneme možnost pojistit si své zdraví, podobně jako auto nebo byt, pak budeme mít v případě potřeby i právo vyžadovat nejmodernější léčbu z rukou nejpovolanějších lékařů,“ shrnul renomovaný kardiolog Josef Veselka problematiku financování zdravotní péče v Česku.

Autonomní vůz poprvé usmrtil chodce. Incident rozvířil diskusi o vhodnosti zavádění samořízených automobilů do provozu či o nutnosti přijmout určitá omezení.

Studenti českých středních i vysokých škol vyšli jednoho březnového čtvrtka před budovy škol, kde stávkovali za dodržování ústavních zvyklostí (akce nesla označení #vyjdiven). Do stávky se zapojilo přes tři sta škol. U části veřejnosti vzbudila tato forma studentské aktivity odpor s tím, že by se mládež měla věnovat studiu a nevnášet na školní půdu politiku. Chyběl snad už jen Štěpánův legendární výrok: „V žádné zemi, ani v rozvojové, ani v socialistické, ani v kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být.“

Švédská vláda chce povzbudit podnikání v zemi a chystá se firmám snížit daně. Pokračuje tak v trendu, který v zemi započal již od roku 2009. Korporátní daň klesne ve Švédsku od ledna 2019 nejprve na 21,4 %, na začátku roku 2021 se pak sníží na 20,6 %. Švédskou se tak dostane pod průměr EU.

Sdílej

O Autorovi

Marek Numerato vystudoval politologii na FSV UK a je stálým spolupracovníkem Liberálního institutu. Věnuje se vzdělávání a sportu.

Comments are closed.