Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu:
Česká vláda by měla především dělat všechno proto, aby k neřízenému brexitu nedošlo. Evropská komise tady není od toho, aby diktovala členským státům. Členské státy naopak mají vzít vyjednávání do svých rukou, nebo aspoň dát Evropské komisi jasné mantinely. Komise je v jasném střetu zájmů, neboť mj. cla jsou jejím příjmem, a když budou muset firmy propouštět, protože jim odpadnou obchodní partneři v Británii, nebude sociální dávky platit Evropská komise, ale právě česká vláda.
Česká vláda by se proto měla spojit s dalšími vládami, které by měly vyvinout maximální úsilí na tom, aby Evropská komise uznala, že Británie má plně harmonizované právo s EU, a tím pádem může lehce vyjednat dohodu o volném obchodu obsahující nulová cla a vzájemné uznávání standardů jak pro zboží, tak pro služby a také uznávání profesionálních licencí. Jak na to, ukázal v uplynulém týdnu londýnský think-tank Institute of Economic Affairs.
Kromě tlaku na Komisi nemá totiž česká vláda moc dalších možností cokoliv ovlivnit. Václav Klaus řekl, že naše suverenita se v EU rozpustí jako kostka cukru. Eurooptimisté se za to Klausovi dodnes smějí, ale to nic nemění na faktu, že měl pravdu. Česká republika odevzdala většinu relevantních kompetencí do Bruselu a nemůže si je vzít zpět. Česká vláda tak nemůže s Brity dojednat volný obchod, volný pohyb služeb, vzájemné uznání standardů nebo bezvízový styk, který by ulehčil aspoň našim občanům, pokud ostatní členské státy jako Francie budou trvat na svojí protekcionistické tvrdohlavosti.
A co by měly dělat firmy? Tlačit na vládu, na europoslance a na Komisi, aby vzali rozum do hrsti. Ukázat jim, jaké negativní důsledky pro ně neřízený brexit bude mít.