Pokud ECB začne ještě více tancovat podle toho, jak politici pískají, bude to mít katastrofální dopady. Z empirických studií víme, že čím nezávislejší centrální banka, tím lépe dodržuje inflační cíle. O to především jde. Tento názor vždy hlasitě prosazovala německá vláda, protože hyperinflace ve dvacátých letech a její důsledky jsou stále v paměti.
Ať si EU založí třeba Evropskou klimatickou banku, která bude financovat boj s klimatickou změnou. Tu není radno podceňovat ani odmítat, ale měli bychom se držet efektivních řešení a nevymýšlet opatření, která ochromí ekonomiku, ale s klimatickou změnou pomohou jen málo. Bohužel se zdá, že EU se vydá tou horší cestou.
Je to důsledek institucionálního rámce EU, kdy nad nápady politiků v Bruselu, ať v Evropské komisi, parlamentu nebo v radě, není dostatečná demokratická kontrola a namísto brzd a protivah známých z ústavních systémů národních států jde spíše o systém pozitivní zpětné vazby, kde se jeden špatný nápad posílí v mnohem horší velký nesmysl. Vidíme to stále znovu. Nezbývá než doufat, že rozum nakonec převládne.
Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu