Zanedlouho má být zahájena masová výroba „počítače za 100 dolarů“ pod obchodní značkou XO. Profesor Nicholas Negroponte z Massachusetts Institute of Technology (MIT) věří, že jeho počítač změní svět. Cílem je pozvednout děti celého světa pomocí moderních technologií. Jenže za tímto snem se skrývá poněkud komplikovanější realita, která je mnohem méně idealistická.
Profesor Negroponte věří, že jeho neziskový projekt „Notebook pro každé dítě“ – One Laptop per Child (OLPC) může pomoci vyřešit „jakýkoliv problém, který si lze představit, od světového míru po životní prostředí, hlad a chudobu“. Mediální komentáře hotového výrobku OLPC vychvalují mnohé jeho inovativní prvky. Žádný z těchto komentářů ovšem nezmiňuje to, co XO neposkytuje – XO například dětem nezajistí čistou pitnou vodu, dostatečnou výživu nebo léky na běžné nemoci.
Jistě, Negroponte nemyslel, že jeho výrobek vyřeší hlad a chudobu přímo. Chtěl říci, že pokrok ve vzdělávání poskytne lépe nástroje, které pak tyto základní problémy pomohou řešit. To je úžasný cíl a XO je bezpochyby úžasnou vzdělávací pomůckou. Kdyby OLPC byla nadací, která by rozdávala notebooky chudým dětem, bylo by to bezpochyby šlechetné úsilí. Ale projekt profesora Negroponteho se sotva vyhne korupci a ochuzení těch nejpotřebnějších.
Obchodní model OLPC totiž vyžaduje podstatnou investici ze strany vlád rozvojových zemí. Tím způsobí přesměrování omezených vzácných zdrojů, které by jinak mohly být využity na zajištění základních potřeb obyvatel. Navíc slavný „Notebook za 100 dolarů“, který mimochodem stojí 188 dolarů, lze objednat v minimálním množství 250 tisíc kusů. OLPC oslovuje vlády zemí, jako je Nigérie, kde třetina dětí trpí podvýživou. Minimální investice ve výši 50 milionů dolarů tedy představuje částku, která by jinak mohla být využita k zajištění jídla pro víc než milion dětí na celý rok!
OLPC se spoléhá na naivní předpoklad, že až vlády zásilku dostanou, budou rozdělovat notebooky zdarma dětem, které si je svojí chudobou zaslouží. To je slepá důvěra ve zkorumpované vlády. Počítače spíš než u chudých dětí skončí na černém trhu.
OLPC si navíc osobuje nárok na monopol. Když přišla společnost Intel s konkurenčním levným notebookem, Negroponte prohlásil, že „Intel by se měl stydět.“ Profesor sebe vykresluje jako skromného idealistu, proti kterému se spikly Microsoft a Intel, kteří jej chtějí cenově vytlačit z rozvíjejícího se trhu nízkonákladových notebooků. Ukazuje se ale spíš, že profesor Negroponte nechápe základní principy trhu.
Na volném trhu se spotřebitelé těší svobodě kupovat výrobky, které nejlépe vyhovují jejich potřebám. Když tato nákupní rozhodnutí dělají vlády namísto lidí, připravují spotřebitele o tuto svobodu. Kdyby OLPC chtěla soutěžit na volném trhu, obracela by se přímo ke spotřebitelům. Jestliže se místo toho rozhodla lobbovat za získávání vládních zakázek, chce si zajistit pro XO imunitu před silami trhu.
Negroponte spekuluje, že ho Intel a Microsoft trestají za používání procesoru AMD a operačního procesoru Linux, ale skutečné motivace nejsou nijak osobní. Tyto společnosti respektují, že poptávka po noteboocích je v nejchudších zemích zatím nízká.
Když Intel a Microsoft darují přes 100 tisíc počítačů s výraznou slevou na software, je to v jejich případě investice do vnímání značky. Až budou mít děti, ke kterým se tyto počítače dostanou, jednou prostředky, aby si nakoupily nové technologie, tyto firmy doufají, že se přikloní právě k produktům Intelu a Microsoftu. Budou to v takovém případě ale spotřebitelé, ne vlády, kdo učiní rozhodnutí o tom, co za své peníze koupí.
Pokud OLPC nemůže čekat, až v chudých zemích trh pro notebooky sám přirozenou cestou vznikne, nebo jestli nemůže zajistit rozdávání notebooků čistě na bázi daru, existuje řada dalších alternativ, jak poslání projektu rozumněji zrealizovat. Používání mobilních telefonů v rozvojových zemích roste raketovým tempem. Do konce tohoto roku bude trh s mobilními telefony zahrnovat polovinu světové populace. Mobilní telefony jsou levná odzkoušená technologie, která navíc stále častěji umožňuje i přístup na internet.
Jestliže je cílem rozšířit horizonty dětí pomocí komunikačních technologií, proč musí OLPC znovu vynalézat kolo? Jako levný mobilní telefon s přístupem na internet by XO mohl nadchnout spoustu spotřebitelů a bezprostředně přispět k vyššímu vzdělání. Stávající plán bude mít ale bohužel jiný dopad.
Pokud vlády přesměrují vzácné zdroje, které by mohly zajišťovat základní životní potřeby, bude důsledkem Negroponteho akce, že bude více dětí trpět hlady. Kdyby se profesor Negroponte chtěl těchto neblahých důsledků vyvarovat, měl by svůj důmysl nasměrovat do nějakého produktu, který je slučitelný s existujícím trhem. Úspěchem není dostat technologii k dětem skrze vládní donucení, ale přivést postupně děti k novým technologiím.
Článek vychází díky svolení www.tcsdaily.com, kde byl původně anglicky publikován. Překlad PM
Počítačů se děti nenajedí
0 Sdílej