Co je „nejlevnější, nejvýživnější a nejbohatší jídlo, které kdy existovalo v lidské historii“?
Nápověda: Má 330 kilokalorií (1380 kJ). Obsahuje 12 g neboli 16 % denní porce bílkovin, 8 % denní porce vlákniny, 34 % denní porce soli atd.
Také ho můžete dostat na 90 místech v České republice a obvykle stojí 25 Kč. Představujeme jeden z neopěvovaných zázraků moderního života, McDonaldův chickenburger. (V původním znění článku se jednalo o McDouble, ale pro ceny v českých pobočkách vítězí chickenburger – pozn. překl.)
Výše uvedený argument byl vyřčen komentátorem na blogu Freakonomics, který vedou ekonomický publicista Stephen Dubner a profesor ekonomie Steven Levitt. Ti spolu napsali miliónový bestseller o skryté stránce všeho.
Dubner rošťácky vystavěl jednu epizodu svého vrcholně zábavného týdenního podcastu kolem této debaty. Spousta nakvašených květinových dětí mu napsala, aby mu doporučila alternativní jídlo: vařenou čočku. Tak si běžte otevřít restauraci zvanou McVařená Čočka a uvidíte, kolik zákazníků přijde.
Ale všichni přece víme, že kvůli fast foodům tloustneme, že ano? Ne nezbytně. Lidé, kteří jedí v restauracích, jedí ten den méně doma, čímž to částečně kompenzují. Podle studie provedené v roce 2008 na Berkeley a Northwestern University je čistý přírůstek pouze 24 kilokalorií denně.
Rozhořčené reakce na nadvládu chickenburgeru – pokud to není nejlevnější, nejvýživnější a nejbohatší jídlo v lidské historii, musí tomu být velmi blízko – pochází od tradiční koalice třídních snobů, blízkožravých[1] gurmánů a militantních anti-korporátních lidiček. Říkám tradiční, protože tito lidé neustále proklamují svoji podporu chudým a minimálním mzdám, které mají údajně pomoci zaměstnancům McDonalda. Ale jsou naprosto bezcitní, když přijde na druhou stranu rovnice: na náklady.
Zvýšení mzdových nákladů v McDonaldu by zvedlo ceny burgerů pro milióny chudých lidí. „No a?“ říkají aktivisté. Třeba to přiměje lidi dojít na farmářské trhy.
Pro průměrného chudého člověka není zrovna skvělou možností, aby si zajel na farmářský trh, kde se bude podivovat nad šiframi levicových gurmánů. (Je udržitelné lepší než organické? Co když si musím vybrat mezi jídlem z fair trade[2] a jídlem bez týrání?) Zemědělská produkce může připadat levná environmentálně uvědomělým blonďatým maminkám, které utratí 5000 korun každý měsíc za svůj melír, ale pokud je vaším cílem plné břicho, je v přepočtu na kalorii pěkně drahá.
„Junk food“ stojí 1,76 dolarů za tisíc kilokalorií (4187 kJ), zatímco čerstvá zelenina apod. je více než desetkrát dražší, zjistila studie University of Washington pro Journal of the American Dietetic Association z roku 2007. Jeden den, za který sníte 2000 kilokalorií (8400 kJ – zhruba odpovídá denní dávce) striktně v jídle, které je „pro vás dobré“, stojí 36,32 dolarů, uvedl hlavní autor studie Adam Drewnowski.
„Nejenom, že prázdné kalorie jsou levnější,“ řekl, „ale zdravá jídla jsou stále dražší a dražší. Zelenina a ovoce se rychle stávají luxusními statky.“ Kde jinde než v McDonaldu mohou chudí lidé dostat tolik kalorií za dolar?
[1] O blízkožravém jídelníčku jsme psali v LF květen–srpen 2012.
[2] O fair trade jsme psali v LF říjen 2010.
Kyle Smith je americký kritik, spisovatel a esejista v New York Post. Přeložil Martin Pánek. Česky původně vyšlo v časopise Laissez Faire.