Počínaje letošním rokem jsme se rozhodli vyhlašovat cenu za Bludný balvan ekonomie předchozího roku. Uděluje se za výroky nesmyslné a pataekonomické. Porotu tvoří analytici Liberálního institutu, jeho správní a akademická rada.
Nominace pro rok 2020:
„Strašně mě unavuje otázka, jestli si [mimořádný příspěvek důchodcům] můžeme dovolit, nebo ne a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme.“ –Jana Maláčová (zdroj)
„Takže i tímto směrem bude asi nutné jít organizováním rekvalifikačních kurzů, aby i lidé z této oblasti [segment hotelnictví, restaurací a cestovního ruchu, a to zejména v Praze]se dokázali přeškolit na jiné profese. Jenom znovu připomenu, že náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese.“ –Bohumír Dufek (zdroj)
„Počítáme s propadem příjmů o 213 miliard a nárůstem výdajů o 246 miliard, a když k tomu přičtete původní schodek 40 miliard, jste na minus půl bilionu. V navýšení výdajů počítáme s masivními investicemi – jinak se do prosperity nedostaneme.“ –Alena Schillerová (zdroj)
„Zdanění příjmu z prodeje firmy ve výši 23 procent není likvidační. Kdo firmu chce prodat, ten ji prodá.“ –Mikuláš Ferjenčík (zdroj)
„Minimální mzda bude od příštího roku bohužel jen 15 200 Kč. Hnutí ANO přehlasovalo jak návrh ČSSD na 16 400 Kč, tak kompromisní návrh zvýšení na 15 500 Kč. Neznamená to nic jiného než, že krizi zaplatí běžní zaměstnanci.“ –Jana Maláčová (zdroj)
„Přijatá opatření byla přiléhavá situaci. Něco jiného by bylo, kdyby vám zabavili dům, ale že nemůže podnikat, s tím musí každý podnikatel počítat, musí mít tak zvanou vatu na přežití.“ –Marie Benešová (zdroj)
„Máme 40 tisíc hospod. Na tripartitě jsem řekl, že máme podporovat ty, kteří něco vyrábějí a dělají přidanou hodnotu a ne firmy, které de facto žijí ze spotřeby. […] Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod, když jsou to ve většině případů jen putyky, kde se nalévá alkohol. Jinak já jim to přeji, ale myslím si, že to není rozumné. Možná se budeme divit, a až skončí tato fáze uzavřené společnosti, tak zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu.“ –Bohumír Dufek (zdroj)
„Státní rozpočet na rok 2021 považuji za maják v rozbouřených vodách.“ –Alena Schillerová (zdroj)
„[Návrh na povinné zvýšení podílu českých potravin] [u]možňuje regionálním výrobcům potravin prosadit se lépe na domácím trhu. Návrh dále přispívá k udržení zaměstnanosti na českém venkově. Návrh snižuje v konečném důsledku i uhlíkovou stopu a přispívá k závazkům na úrovni EU k uhlíkové neutralitě.“ –Zdeněk Podal, Margita Balaštíková a další předkladatelé (zdroj)
Nakonec zvítězil první výrok ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z předvolebního mítinku: „Strašně mě unavuje otázka, jestli si [mimořádný příspěvek důchodcům] můžeme dovolit, nebo ne a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme.“
Martin Pánek udělení bludného balvanu komentoval: „Má dáti – dal, to je základ ekonomie. Každý výnos má svůj náklad. Kde na to vezmeme, je principiální otázka, kterou by si měl pokládat každý politik. Obzvlášť absolvent ekonomické univerzity, jako je paní ministryně.“
Hlavní ekonom Liberálního institutu Jiří Nohejl dodává: „Zvláště v roce, kdy se den daňové svobody, převážně díky ekonomické recesi způsobené probíhající pandemií, posouval směrem ke konci roku, bychom měli ještě seriózněji debatovat otázku, jakým způsobem jsou financovány jakékoli výdaje státu. Letos ani příští rok nelze totiž očekávat, že bychom další výdaje státu mohli financovat z hospodářského růstu, jako tomu bylo v letech minulých.“
Výrok Jany Maláčové zvítězil před vitací Bohumíra Dufka: „Máme 40 tisíc hospod. Na tripartitě jsem řekl, že máme podporovat ty, kteří něco vyrábějí a dělají přidanou hodnotu a ne firmy, které de facto žijí ze spotřeby. […] Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod, když jsou to ve většině případů jen putyky, kde se nalévá alkohol. Jinak já jim to přeji, ale myslím si, že to není rozumné. Možná se budeme divit, a až skončí tato fáze uzavřené společnosti, tak zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu.“
Názvem ceny se Liberální institut inspiroval u českého spolku Sisyfos. Cenu chce vyhlašovat každý rok.