Některým vnějším pozorovatelům by se mohlo zdát, že lékařský stav je zdánlivě apolitický. Hlubší rozbor však ukazuje pravý opak. Lékaři hrají v polistopadovém politickém vývoji významnou roli. Vesměs se dá říci, že roli pozitivní, i když mnozí nebyli příliš úspěšní. Vyloženě negativní politickou roli osob z lékařského prostředí sehrál snad jen poslední ministr zdravotnictví socialistické vlády David Rath. Ten svou kariéru politického turisty postavil na lžích o kterých pak tvrdil, že se nedají považovat za podvody. Svou politickou prostituci předvádí i poslední dny v postavení poslance Parlamentu ČR.
Role lékařského stavu je pozitivně vnímána voliči i na nižších úrovních politiky v komunálním prostředí a při práci v krajských zastupitelstvech. I lékařský stav bude pozorně sledovat další vývoj, kterým se bude ČR ubírat.
Ve chvílích, kdy musím odevzdat tento článek, ještě ani nezačala schůze Poslanecké sněmovny, která bude rozhodovat o osudech této vlády. Snahou ODS a tedy i její současné vlády je dospění k co nedřívějšímu termínu předčasných voleb. Snahou ČSSD je naopak oddálit předčasné volby co nejdále od okamžiku, kdy se provalily aféry se skandálními odposlechy od doby památného Paroubko-Gotwaldovského projevu. Spoléhají na to, že občané na tyto skutečnosti zapomenou. Proto ty obstrukce. Jinak by již i vláda Mirka Topolánka mohla po dohodě s ostatními politickými stranami navrhnout zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a mohla vést ČR k předčasným volbám konaným brzy na jaře příštího roku.
Je vysoce pravděpodobné, že v době, kdy budete číst tyto řádky, bude vládnout vláda Mirka Topolánka v „demisi“. Tento stav může trvat i několik týdnů. Následující vývoj lze jen těžko predikovat, ale dá se říci, že za velmi překvapivou variantu by se považovalo to, kdyby prezident ČR v druhém pokusu jmenoval za člověka pověřeného sestavením vlády Jiřího Paroubka. K urychlení procesu vedoucímu k předčasným volbám by možná pomohla druhá šance pro Mirka Topolánka. Celý proces by se tak mohl po druhém kole senátních voleb urychlit. Pravděpodobnější je však to, že sestavením vlády bude pověřena osoba mimo nejvyšší stranické špičky kterékoliv z politických stran, která se dostala do PČR. Možná to nebude ani člověk spjatý svým členstvím s kteroukoliv politickou stranou. S největší pravděpodobností se může tohoto jmenování dočkat někdo, kdo již působí s určitými zkušenostmi v oblasti veřejného života a u něhož budou záruky, že povede tuto zemi rychlým tempem k předčasným volbám. I taková osoba však může v parlamentu narazit, protože snahou socialistů i komunistů je oddálit co nejvíce předčasné volby. Důvodem je to, že se dá očekávat velmi brzké provalení dalších špinavostí, které tady socialisté během osmi let provedli. Z těch posledních lze jmenovat kauzu biolíh, prodej Unipetrolu, který zavání mezinárodním korupčním skandálem, vražda podnikatele Mrázka, podvody v ČEPRU, negativní dopady prohrané arbitráže s Nomurou a tím pádem osvětlení procesu nepřátelského převzetí IPB za pomoci státu, tedy přímé zodpovědnosti jednotlivých sociálně demokratických ministrů za tuto akci, přímou zodpovědnost ministra financí Sobotky za machinace v ČKA, ale třeba i lži „ala Gyurcsány“ o vývoji veřejného dluhu v roce 2005 a tomu odpovídajícího deficitu státního rozpočtu. Ten po upřesnění začátkem října představuje výši více než 107 mld. Kč oproti Paroubkem hlášených 56 mld. Kč v lednu tohoto roku. Možná pak někteří voliči komunistů a socialistů prozřou a budou se snažit hledat lepší cestu pro náš budoucí vývoj tím, že lžisocialisty volit nebudou.