Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu: Nejnovější úřad na zrušení, Národní rozpočtová rada, vydal zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Jak sama Národní rozpočtová rada píše: „Zpráva […] není prognózou či predikcí v tradičním slova smyslu. Jejím účelem totiž není předpovědět, jak se věci budou ve skutečnosti vyvíjet. Měla by však ukázat, co by se dělo, kdyby současná rozpočtová politika zůstala taková, jaká je.“
Projekce tohoto typu samozřejmě smysl dělat má a dělat se musí. Dělá je každý podnik a každý občan. Ti, kdo je nedělají, nebo je dělají špatně, nalezneme v seznamech dlužníků. Sestavit si projekci na základě toho, jaké příjmy budu například v příštím měsíci mít, a jaké naopak musím zaplatit výdaje, je něco, co dělá každý z nás. Proto si nekupujeme nové a nové věci na splátky; brzy bychom zjistili, že naše splátky jsou vyšší než náš měsíční plat.
Vzhledem k tomu, že státní zákony slibují platit sociální dávky nebo důchody podle jasného klíče a že daně se vybírají také podle jasného klíče, můžeme poměrně jednoduše spočítat projekci, jak na tom bude státní rozpočet za několik let. Uvidíme také, v jakém roce se nám na základě stávajících parametrů státní rozpočet začne hroutit. Dalo by se říci, že smyslem těchto „predikcí“ je vyvrátit sama sebe, totiž přimět politiky k reformám, které postaví státní rozpočet na pevnější základy.
Dlouhodobá neudržitelnost veřejných financí a nutnost zásadních reforem je jasná každému, kdo umí vzít do ruky kalkulačku. Nepotřebujeme na to nový úřad na zrušení, ale je pěkné slyšet, že aspoň na některých úřadech tu kalkulačku vzít do ruky umějí.