fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Po pandemii asi přetrvá zájem o veřejné zdraví

0

Opatření na veřejné i osobní úrovni budou mít dojezd, ale za pět let nebude situace výrazně jiná než před pandemií. Telemedicína nezažije razantní nástup – aspoň doteď jsem nezaznamenal, že by se začala aspoň trochu využívat v nejhorší době pandemie. Absolutně nevěřím, že lidé budou doma více uklízet a dezinfikovat. Korporáty si to možná vezmou jako další zbytečný náklad, ale nebude to mít žádný efekt.

Lidé nebudou zůstávat doma se sezónní chřipkou o nic více než dosud, pokud budou zaměstnavatelé nadále trvat na tom, že se musejí prokázat neschopenkou, jinak že musejí do práce. Zastaralé metody asi časem zmizí a bude přibývat firem, kde bude možné vzít si sick-day nebo dovolenou na vyléčení, ale starého psa novým kouskům nenaučíš. Už teď se v anketách mezi zaměstnavateli ukazuje obrovský rozdíl oproti loňskému létu – chtějí využívat kancelářské prostory prakticky stejně jako dříve.

Nevěřím ani tomu, že zůstanou roušky ve veřejné dopravě. Cestující je nemají rádi a mimo koronavirovou pandemii jsou zbytečné. Chřipka je prakticky asymptomaticky nepřenosná, takže dokud člověk nemá její projevy, nemá žádný důvod roušku nosit. Což bude naprostá většina cestujících, a to i v zimě. Bylo by asi rozumné, aby ti s projevy roušky měli, ale jsem v tomto ohledu skeptik.

Kde již před pandemií byly trendy k práci či výuce z domova, tam je posílila. Navzdory odporu zaměstnavatelů a učitelů jsme udělali velký skok kupředu, aby aspoň část pracovních dní a výuky probíhala online. Ale celkově se mnoho nezmění.

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/po-pandemii-asi-pretrva-zajem-o-verejne-zdravi.A210408_194553_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Institutu liberálních studií a bývalým ředitelem Liberálního institutu. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu.

Comments are closed.