fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Euro: Jsou všechny války zcela nečekané?

0

28.03.2022  Euro – Martin Pánek
strana: 12  rubrika: Téma/Válka na Ukrajině

V divadelní hře anglického dramatika 16. století Henryho Portera Dvě rozčilené ženy z Abingtonu zaznívá: „Můj pán není tak moudrý, jak jej Bůh stvořil. Šel hledat chlup ve slepičím hnízdě, jehlu v kupce sena, což se vidí tak málo jako černá labuť.“ O dvě stě let později, v roce 1790, černou labuť vědecky popsal anglický naturalista John Latham a po dalších více než dvou stech letech, v roce 2007, formuloval americký esejista a matematik Nassim Nicholas Taleb teorii černé labutě.

Popisuje metaforické černé labutě jako jevy, které splňují tři podmínky: „Za prvé, leží za hranicemi obvyklých očekávání, protože z ničeho, co jsme kdy v minulosti poznali, nelze přesvědčivě vyvodit, že by taková událost mohla nastat. Za druhé, má rovněž (na rozdíl od opeřence) mimořádný dopad. A za třetí, ačkoliv jde o událost extrémní a nepředvídatelnou, lidská přirozenost nás nutí nacházet pro ni dodatečná vysvětlení a vytváří tak dojem, že ji bylo možno předvídat a lze ji i objasnit.“

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Institutu liberálních studií a bývalým ředitelem Liberálního institutu. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu.

Comments are closed.