Kanadsko-americká NHL možná skončí. Důvodem jsou pokračující neshody mezi majiteli klubů, kteří chtějí srazit astronomické platy špičkových hráčů na straně jedné a neochota hráčů na takové snížení přistoupit na straně druhé. Zdá se, že popularita hokeje a příjmy z něj stagnovaly, zatímco platy hráčů stabilně rostly a majitelé se tak dostali do problémů. Majitelé tedy nyní požadují snížení platů hráčů, aby vyrovnali svou bilanci. Hráči sdružení do asociace kolektivně snížení odmítají a pokračující neshody vyústily dokonce v zrušení NHL na tuto sezónu. Spekuluje se o tom, zda NHL nezrušit úplně a založit místo ní novou soutěž bez odborů.
Proč o tom psát? Zdánlivě se jedná o jednoduchý spor, kde dvě strany zkrátka nenalezly žádný kompromis. Jejich vyjednávací pozice byly příliš rigidní a motivace k dohodě nebyla dostatečná k tomu, aby majitelé, či hráči byli ochotni ze svých požadavků slevit. Hokej v USA totiž nepatří mezi nejsledovanější sporty, a tak se zdá, že poněkud splaskla bublina nadhodnocených platů.
Představme si ale, že by se podobná situace odehrála ve fiktivní Evropské hokejové lize. Majitelé by se nedohodli s hráči a hrozilo by, že soutěž vůbec nezačne. Co by se asi tak stalo?
Evropský komisař pro sport vydává prohlášení, že je ohroženo jedno ze základních práv občanů EU zakotvené v čerstvě schválené Ústavní smlouvě, totiž požitek ze sledování sportu. Je svoláno mimořádné zasedání Evropské Komise. Hráči sdružení do odborů jsou však ve svém boji za vyšší platy neústupní. Občané EU sice nikde nedemonstrují a nevolají: „Chceme hokej!“, ale osvícení komisaři vědí, že hokej je nutno zachovat jako „zvláštní evropské dědictví“. Naštěstí Komise již disponuje svým rozpočtem, a tak řešení je snadné: v rámci „akčního plánu“ majitelé klubů obdrží tučné dotace na platy hráčů. Hokej je zachráněn a platy hráčů se udrží v harmonizované nejvyšší daňové sazbě. Občané opět byli ušetřeni nepříjemného rozhodování, zda za sledování hokeje jsou ochotni zaplatit vyšší cenu, či nikoli.