V úterý 11.12. jsme uspořádali ve spolupráci s panem poslancem Zbyňkem Stanjurou seminář „Liberalizace osobní železniční dopravy“. Potěšilo nás, že byl o seminář velký zájem a že do Poslanecké sněmovny dorazilo přes 120 účastníků.
Po úvodním slovu Pavla Peterky, předsedy Pracovní skupiny pro liberalizaci železniční dopravy Liberálního institutu, v prvním panelu vystoupili zástupci veřejného sektoru. Náměstek ministra dopravy Ladislav Němec vysvětlil rozdíly mezi komerčními trasami a závazkem veřejné služby a představil harmonogram liberalizace železniční dopravy v Česku. Marek Stavinoha z Evropské komise zmínil hlavní výzvy tzv. čtvrtého železničního balíčku pro Českou republiku a předseda nově vzniklého Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře Pavel Kodym upozornil na nutnost dokončení převodu majetku, příležitost pro zrušení zbytečné zatěžující administrativy, ale také na to, že mají stát a kraje zvážit, co je a co není potřeba financovat z veřejných prostředků. Jiří Svoboda ze SŽDC si je vědom omezené kapacity železniční sítě a navrhl několik opatření, jak tomuto problému čelit (např. místo četnosti spojů pracovat s kapacitou soupravy).
Během druhého panelu diskutovali majitel RegioJetu Radim Jančura, generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec a generální ředitel společnosti Leo Express Peter Köhler, který zmínil příklad Bavorska, kde aktuálně působí šest dopravců a železniční osobní doprava funguje výborně.
Emanuel Šíp, který dnes působí jako předseda Dopravní sekce Hospodářské komory České republiky, shrnul ekonomické dopady liberalizace železniční dopravy. Dospěl k tomu, že konkurence mezi dopravci zvýhodňuje cestující, ale zhoršuje hospodářské výsledky. Také zmínil, že je dnes velký rozdíl mezi kvalitou služeb mezi komerční dopravou a závazkem veřejné služby.
Děkujeme Lukášovi Kovandovi, hlavnímu ekonomu Czech Fund, za moderování semináře a mediálnímu partnerovi Zdopravy.cz a EurActiv.
Přečtěte si o semináři na serverech Zdopravy.cz a EURACTIV.cz
Podívejte se na příspěvek v pořadu Týden v politice na ČT24.
Nestihli jste seminář? Nevadí. Podívejte se na záznam prvního panelu zde a druhého panelu tady.
Prezentace řečníků

Institut liberálních studií je český klasicky liberální think tank se sídlem v Praze. Byl založen v červenci 2020. Institut liberálních studií byl založen s cílem rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Institut nepobírá žádné veřejné dotace a granty a ani se o ně neuchází.
Mezi lety 2020–2024 se jmenoval Liberální institut a navazuje na tradici původního českého Liberálního institutu, který fungoval mezi lety 1989–2020.