Institut liberálních studií, tisková zpráva ze dne 15. května 2025

Česko se v letošním žebříčku Nanny State Index umístilo na 26. místě z 30 zemí a udrželo si tak sice pověst svobody v oblasti životního stylu, ale v žebříčku si vede stále hůře. Čím výše v žebříku, tím regulovanější životní styl v dané zemi je. Přístup naší země k regulaci potravin, nápojů, alkoholu a elektronických cigaret zůstává do značné míry volný. V roce 2017 však Česko bylo nejsvobodnější hodnocenou zemí.

Martin Pánek, ředitel Institutu liberálních studií, jenž vydává Nanny State Index v České republice, komentoval letošní výsledky: „Nemáme úplně dobrý překlad pro anglický výraz nanny state, což představuje situaci, kdy se nám stát chová jako chůva. Možná je to tím, že na rozdíl od britské vlády se nás ta naše nesnaží tak moc vychovávat, jak ostatně ukazuje i samotný právě zveřejněný index. Pouze ve zdanění tabáku jsme na tom hůře než evropský průměr.“

„Od některých politiků a od některých poradců v NERVu však zaznívají nebezpečné hlasy, že by nás vláda měla danit a vychovávat více, např. že bychom měli regulovat a danit slazené nápoje. Nenechme si vzít svoji svobodu žít, jak chceme,“ pokračuje Pánek.

Německo se opět umístilo na prvním místě jako nejsvobodnější země Evropy s nejmenším počtem regulací. Lucembursko a Itálie se umístily na druhém a třetím místě, pokud jde o liberální přístup k volbě životního stylu svých občanů.

Nejméně svobodnou evropskou zemí je také v oblasti životní stylu Turecko – jde o zákazy, zdanění a regulaci konzumace potravin a nealkoholických nápojů, alkoholu, tabáku a elektronických cigaret. Druhé a třetí nejhorší místo v letošním indexu obsadily Litva a Finsko.

Nanny State Index sleduje regulaci životního stylu v Evropě od roku 2016. Existují pouze ojedinělé příklady zrušení paternalistické politiky, jako je v letošním žebříčku Finsko, ve kterém se konečně podařilo prolomit vládní monopol na prodej alkoholu, ale celkový trend v Evropě směřuje k větší regulaci a vládním zásahům. A to navzdory všem důkazům, které poukazují na to, že paternalistické regulace nemají na zdravotní výsledky žádný pozitivní dopad. 

Christopher Snowdon, vedoucí oddělení ekonomie životního stylu v Institute of Economic Affairs a vedoucí projektu Nanny State Index 2025, k letošním výsledkům uvedl:„Většina evropských zemí se nachází v sestupné spirále přebujelého státu a neměly by se utěšovat tím, že jsou liberálnější než Turecko. I země na konci tabulky se většinou zhoršují. Z 29 zemí v indexu jich 20 nyní má daně z elektronických cigaret a 11 zemí má daně z nealkoholických nápojů. Vlády se předhánějí v zákazu nebo nadměrné regulaci nikotinových sáčků, jednorázových vapů a takzvaných „nezdravých potravin“. Žádné z těchto regresivních zásahů nefunguje. Paternalistický stát nás dělá chudšími, ne zdravějšími.“

Podrobné hodnocení za každou zemi a metodika studie jsou dostupné ve zprávě Nanny State Index 2025 (pdf).


Mezi hlavní závěry letošní zprávy patří:

  • Nejpřísnějším státem v oblasti potravin a nealkoholických nápojů zůstává Maďarsko, které zachovává vysoké daně na potraviny a nápoje považované za nezdravé, zatímco Polsko zakázalo prodej energetických nápojů osobám mladším 18 let a Francie rozšířila daň na sladké nápoje. Naopak mnoho zemí – včetně Německa, Česka a Nizozemska – nadále nezavádí žádná omezení týkající se potravin a nealkoholických nápojů.
  • Regulace alkoholu se nadále zintenzivňuje, zejména prostřednictvím zdanění a omezení reklamy. Nejrestriktivnější zůstávají Litva, Irsko a Turecko. Na druhou stranu Belgie a Dánsko patří mezi země s nejliberálnější politikou v oblasti alkoholu v Evropě.
  • Na čele žebříčku s nejrestriktivnější politikou v oblasti tabáku je Velká Británie, následovaná Maďarskem a Irskem. Opatření zahrnují vysoké zdanění, zákaz vystavování v maloobchodě a standardizovaná balení (plain packaging). Lucembursko a Německo zůstávají v oblasti spalitelného tabáku nejpovolanější.
  • Letošní žebříček zavádí zvláštní kategorii zahrnující elektronické cigarety, nikotinové sáčky, zahřívaný tabák a šňupací tabák. Regulace těchto alternativ je často přísnější než regulace cigaret. Nejpřísnější jsou v Turecku, Litvě a Maďarsku, zatímco Itálie, Irsko a Velká Británie překvapivě vykazují liberálnější přístup. Pozoruhodné je, že Belgie se stala první zemí EU, která v lednu 2025 zakázala jednorázové vapování.

Nanny State Index (NSI) je žebříček nejlepších a nejhorších evropských zemí, kde se nejlépe jí, pije, kouří a vapuje, který pomocí bodového systému hodnotí 29 zemí ve čtyřech kategoriích (potraviny a nealkoholické nápoje, alkohol, elektronické cigarety, tabák).

Index byl spuštěn sítí think-tanků EPICENTER v březnu 2016 a jeho editorem je Christopher Snowdon, vedoucí oddělení ekonomie životního stylu v londýnském Institute of Economic Affairs.

inlist.cz/nannystate
nannystateindex.org


Institut liberálních studií

Institut liberálních studií je český klasicky liberální think tank se sídlem v Praze. Byl založen v červenci 2020. Institut liberálních studií byl založen s cílem rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Institut nepobírá žádné veřejné dotace a granty a ani se o ně neuchází. Mezi lety 2020–2024 se jmenoval Liberální institut a navazuje na tradici původního českého Liberálního institutu, který fungoval mezi lety 1989–2020.