Zdá se, že se europolitici poučili ze svých chyb. Když jim hlas lidu před dvěma lety důkladně nabořil představy o harmonické, dobrovolné a vůbec tak nějak celé růžové evropské integraci, byli z toho zdrceni. Proto dnes změnili rétoriku. Ze smlouvy „ústavní“ je pouze smlouva „mezinárodní“ a o těch se přece referenda nedělají. Brusel tak opět používá svoji strategii tlačit a tlačit, dokud není vše protlačeno – viz například opakovaná (a zatím stále negativní) referenda o vstupu Dánska do EMU.
Právě Nizozemí bylo jednou ze dvou zemí, v níž voliči „euroústavu“ v červnu 2005 pohřbili (tři dny po francouzském „ne“). Referendum kromě těchto dvou zemí proběhlo ještě v Lucembursku (56,5 % pro) a ve Španělsku (76,7 % pro). Z proběhlých referend bylo pouze to francouzské pro vládu závazné, ostatní byla pouze konzultativní. Mezi ostatní země, které o referendu uvažovaly, ale nakonec ho vzhledem k francouzskému a nizozemskému „ne“ odložily, patřily podle serveru Euroskop.cz Dánsko, Irsko, Portugalsko a Velká Británie.
Je zajímavé podívat se na podrobnější motivace, proč byla „ústavní“ smlouva v Nizozemí zamítnuta. Podle analýzy zpracované pro Evropskou komisi byl hlavním důvodem zamítnutí „euroústavy“ pocit „nedostatku informací“ (32 % hlasujících „ne“) a „ztráta národní suverenity“ (19 %). 13 % odmítajících tak učinilo proto, že „Evropa je příliš nákladná“, 8 % bylo obecně „proti evropské integraci“. Naproti tomu hlavní motivací pro hlasování „ano“ byl pocit, že „euroústava“ je „klíčová pro pokračování budování Evropy (essential in order to pursue the European construction)“ (24 % těch, co hlasovali „ano“). Dalšími motivy bylo „posílení evropské identity“ a „posílení role Nizozemí v EU“ (po 13 %).
Včerejší nizozemské rozhodnutí může mít poměrně dost velký význam – jak upozorňují komentátoři ČRo1: „Kdyby se Nizozemsko pro referendum rozhodlo, byl by to příklad pro další země, především pro Británii a Dánsko. Rozhodnutí haagské vlády proto ubírá vítr z plachet evropským politikům, kteří po referendu v této otázce volají.“
Většina obyvatel pěti největších států EU přitom podle nedávného průzkumu referendum o nové smlouvě požaduje. Politici se ovšem bojí nového debaklu. Podle serveru Aktuálně.cz poslední průzkumy veřejného mínění v Nizozemí ukázaly, že Nizozemci by i nyní hlasovali proti.
Znovu se tak potvrdilo staré heslo evropské integrace: Jednotnou Evropou ke světlým zítřkům – a pokud se vám to nelíbí, my vás k tomu donutíme.