fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Ó jé, my se máme, inflační tlaky mizí …

0

Zhruba před týdnem se zaradovali obchodnícis cennými papíry a akcie na amerických akciových trzích začaly růst. A důvod?Pokles tempa růstu cen. Logika makléřů je jasná. Nižší inflační tlaky povedou kutlumení boje s inflací v podobě zvyšování úrokových sazeb, což sníží neblaháočekávání dalšího hospodářského vývoje a moment překvapení (tedy v tom smyslu,že výsledky podniků budou lepší, než se čeká) je nejsilnějším důvodem pro růstcen akcií. Tento logický řetězec má ale drouboulinké vady.

O tom, že nižší úrokové sazby automaticky nevedouk vyššímu hospodářskému růstu tu již bylo napsáno dost. Mnohem zásadnější je vtuto chvíli reakce profesionálů na data o vývoji inflace. I o matení pojmů,jako je ztotožňování inflace s všeobecným nárůstem cen, tu bylo napsáno poměrnědost. Zarážející je něco jiného. Ekonomové vždy zdůrazňují nutnost potvrzenítrendu. Jinými slovy, jedno číslo vůbec nic neznamená. Co ale znamenalo totočíslo pro akciové trhy (že bylo zásadní je vidět jak ze zpráv, tak z vyjádřenísamotných makléřů) je snadno viditelné z vývoje akciových indexů. V úterý bylaoznámena čísla o vývoji indexu cen výrobců (PPI) a ve středu poté vývoj indexuspotřebitelských cen. Opět nebudeme zkoumat, že index CPI nemá se všeobecnýmnárůstem cen mnoho co společného.

Čistá výrobní inflace (vývoj očištěnéhoindexu PPI) zaznamenala v červenci pokles o 0,3%, kdy konsenzuální odhad činil+0,2%. Ve středu se k tomu přidala příznivá data o vývoji čisté inflace. Tadosáhla za stejné období nárůstu +0,2%, kdy “trhy čekaly” +0,3%. Nasdaq vzrostlod zavírací pondělní ceny (14.8.) k dnešku o téměř 5%. Růst byl obzvláštěpatrný v úterý a ve středu, od té doby vývoj stagnuje. Makléři a profesionálníobchodníci opět dokázali, že jednak dají hodně na subjektivní pocity a jednakpříliš nesledují vývoj v oblasti teoretické ekonomie. V první řadě zcelazahodili své průpovídky o potvrzení trendu a začala šílená nákupní horečka. Aza druhé, data spíš než zpomalování naznačují přesný opak, zrychlování trendu.

Index spotřebitelských cen sice v červencimeziročně poklesl na 4,1% ze 4,3% v červnu, ale trendově jde stále ozrychlující se nárůst. Čistá inflace však v červenci navzdory meziměsíčnímupoklesu meziročně opět vzrostla, na 2,7% ze 2,6% v červnu. Totéž platí i promedián CPI, index publikovaný federální rezervní bankou v Clevelandu. Pokudtedy profesionální obchodníci sledují trendy a z indexů pak čistou inflaci, pakjejich reakce ukazuje, že to neplatí. Protože pokud Fed nezvýšil sazby, aleinflace měřená očištěným indexem CPI stále roste, není to vůbec důvod k nákupuakcií. Profesionální obchodníci navíc velmi úspěšně ignorují mediánovouinflaci, která je přitom metodologicky nejlepším znázorněním vývoje spotřebníchcen.

Minimálně podle vyjádření investiční firmy MorganStanley však výjimky existují: “Ačkoli je dosažený růst čisté inflace o 0,2%lepší než konsenzus na 0,3%, domníváme se, že jde o odraz dočasných faktorů anikoli zásadní změnu ve vývoji inflace.” Celou situaci přesně vystihují slovaPetera Schiffa, ředitele investiční firmy Euro Pacific Capital: “Chybnýinfikátor CPI není ničím jiným než zpožděným indikátorem inflace. Všude je dnestolik inflace, že její důsledky na spotřební ceny budou viditelné ještě několikdalších let.”Osobně mi sice nevadí, že akcie od poloviny července o něcovzrostly (zrhuba o 10-15%), ale fundamentální ekonomické trendy dalšímu růstupříliš nakloněné nejsou. Inflace je zkrátka všude.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..