fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

O recesi, skryté inflaci a na co se můžeme těšit

0

Americký Nasdaq ztratil odzačátku roku 13 %, NYSE však pouhých 7,5 %.Výraznějšímu propadu zabránila neohroženáBernankova snaha o to, jestli se umíme zadlužit ještě více.V rozmezí pouhých 8 kalendářních dnůtak došlo k poklesu základního úrokovéhocíle ze 4,25 na 3 % (zda tento cíl sám o soběznamená, že Fed do ekonomiky peníze dodává,či že ve skutečnosti peníze z ekonomiky stahuje, by bylo nasamostatnou analýzu). Fed tím však dal jasně najevo,co očekává a co nikoli. O pár dnů později jevšak vše jinak. Fed se totiž nechal slyšet, že by mohl zpomalitči zastavit snižování sazeb z důvodu rychlejšíhorůstu cen. Jde zřejmě o první rozumné prohlášení,které Fed za poslední léta udělal. A Fed taképoprvé, i když nepřímo, přiznal, že by mohlo dojítke stagflaci.

Paradoxem je, že Fed reaguje na cenovéindikátory, které realitu odráží stejněkvalitně jako kouzelné zrcadlo, které na Paroubkůvdotaz „Kdo je na světě nejchytřejší“ odpoví„Ty, Jirko.“ V případě Spojených států jenejmarkantnějším příkladem složka CPIzaznamenávající vývoj cen bydlení.Podle CPI tak rostly ceny bydlení ve Spojených státechv letech 2000 až 2006 v průměru o 3,2 %. Prestižní arealitu velmi dobře odrážející index cenbydlení Case Shiller Home Price Index ukazuje diametrálněodlišný výsledek. Podle tohoto indikátorurostly ceny bydlení ve stejném období průměrnýmročním tempem 12 %. Kdybychom tedy ceny bydlení měřilitímto indexem a zahrnuli ho do CPI místo současné„Owner’s Equivalent Rent“, rostl by CPI v letech 2000 až 2006 vprůměru nikoli o 2,6 %, ale o 4,6 %. Vzhledem k aktuálnímuvývoji měnových indikátorů, chovánísvětových centrálních bank a politice Fedu lzeočekávat spíše další nárůst cen(navzdory poklesu cen bydlení), avšak za určitýchpodmínek může dojít i k opaku. Během pártýdnů bychom měli být v otázce vývojecen moudřejší.

Na Spojené státy semezitím v lednu tohoto roku vyvalilo množstvínečekaných (abychom byli přesní, většinou ekonomůneočekávaných) ekonomických pohrom. Růst HDPza 4. čtvrtletí dosáhl podle předběžnéhoodhadu 0,6 % (odhad činil dvojnásobek, avšak našli se itací, kteří predikovali 2 a více procent). Žeje na trhu realit a hypoték krize, to jaksi již nějakéto úterý víme, avšak situace se stálezhoršuje a zaznamenáváme stále nové anové rekordy. Prodeje nových domů v prosinci klesly na604 tisíc jednotek (průměrný odhad činil 645 tisícdomů), což byl proti listopadu pokles o 4,7 % a nejnižšíčíslo od poloviny 90. let. Prodej nových domů tak zacelý loňský rok klesl o 41 %. Stavební výrobuzachraňuje výstavba nebytových budov, avšak i takstavební výroba meziročně klesla o 2,3 %. Bytovávýstavba pak za loňský rok klesla o 20,1 %. Pozitivněse nejprve jevil lednový pokles míry nezaměstnanostina 4,9 % z prosincových 5,0 %, avšak zpráva o čistéztrátě 17 tisíc pracovních míst všezhatila. Šlo o první pokles počtu pracovních místod srpna 2003 a další totální neodhadanalytiků, kteří čekali vytvoření 70 tisícnových pracovních míst. Znovu klesl i indexspotřební důvěry, který vyjma prosince klesásoustavně už od července loňského roku. A když byl totoúterý oznámen index služeb ISM, začali vrecesi věřit pravděpodobně i skalní optimisté .Index totiž klesl z prosincových 54,4 % na 41,9 % , zatímcoanalytici očekávali hodnoty kolem 53 %. Index se tak ocitlhluboko v oblasti kontrakce ekonomické aktivity a byl nejnížeod října 2001. Šlo rovněž o největší měsíčnípokles indexu v historii.

Spojené státy zažily vuplynulých 20 letech největší inflačníepizodu ve své historii. Americké domácnosti vtomto období více než ztrojnásobily svůj dluh, netvoří úsporya jejich nemovitý majetek se v letošním roce díkypoklesu cen nemovitostí rapidně sníží. Voblasti hypoték panuje na americkém trhu credit crunch,který se může v brzké době přesunout do oblastispotřebních úvěrů a nakonec i do firemníchúvěrů. Vše nasvědčuje tomu, že v tomto případěnepůjde o minirecese z let 1990-1991 a 2001, ale o hlubšírecesi, případně stagflaci 70. let.

Všem investorům, kteří nynívsázejí na americké či čínskéakcie, případně na americký dolar, přeji vnásledujících měsících pevnénervy, hodně úspěchů a především trochu tohoštěstíčka.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..