fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Obavy z levné oceli

0

Zpravodajskýserver finweb.czpřišel 30.11. se zprávou, že Čína by mohlazaplavit trh levnou ocelí. Samotnýtitulek už naznačuje v jakém smyslu je zpráva podána. Ano, jako pohroma. Cobychom si koneckonců s levnou ocelí počali?

Zvývoje situace na trhu s ocelí v Číně se usuzuje, že:

“Všeobecněse očekává, že země se poprvé stane čistým vývozcem i za celý letošní rok, cožrozvířilo obavy z přílivu levné oceli na zahraniční trhy.”

Zkrátka,podle článku jsou nízké ceny metlou lidstva. Spotřebitel celý život neusiluje onic jiného, než kupovat za stále vyšší ceny. Aby si za svůj příjem mohl dopřátco nejnižší životní úroveň. Jenom bych připomněl jiný, mnohem sledovanějšípřípad. Jakmile vzrostla cena ropy z 30 dolarů za barel na více než 60 dolarůběhem necelých dvou let, slyšeli jsme okamžitě hlasy, jak to oslabuje hospodářskýrůst, jak těžaři záměrně udržují nízkou produkci, jak se prodejci benzínuchtějí “napakovat” na vysokých cenách. Toužebným očekáváním byl pokles cenropy. Ten se také nakonec dostavil a ceny benzínu a motorové nafty relativněprudce klesly. Nižší cena benzínu nám umožňuje za ušetřený peníz nakoupit jinéstatky nebo služby. Totéž platí i pro nižší cenu oceli, což odráží její nižšírelativní vzácnost. Interpretace jevu vždy záleží na tom, kdo ho interpretuje.Stěží bychom se někdy dověděli, že ropa zaplavuje světové trhy nebo že se mámeobávat přílivu levné ropy na naše trhy. V tomto kontextu zní věty skutečněsměšně každému. Podobně směšné je to i v případě levné oceli.

Zajímaváje na celém případu levné oceli ještě jedna věc. Ceny oceli klesají již téměřrok. K 2.prosinci dosáhla hodnota světového indexu cen oceli úrovně 134,1 bodů.Oproti maximu 163,9 bodů z loňského prosince tak letos ceny klesly o 18%. Ovšemod začátku roku 2002 až do konce minulého roku ceny oceli soustavně rostly apřipsaly si k dobru více než 130%. Znamená to, že I dnešní ceny jsou velmiblízko historickým maximům. Onen potenciální příliv levné čínské oceli tedyzase tak levným přílivem nebude. Navíc největší čínský výrobce Baosteel už sevyslovil v tom smyslu, že snížil od října produkci aby zastavil pokles cenoceli na čínském trhu. Je tak otázkou, zda klesající cenový trend bude vůbecpokračovat. Světové ceny oceli ukazují na aktuální nabídku a poptávku po tétosurovině. Žádná cena není lepší nebo horší, nemá subjektivní atribut. Ten jídávají evropské a americké ocelárny, které nejsou schopné konkurovat indickým ačínským podnikům.

vorechovsky_ocel1.png

CRU Steel Price Index

Napříkladčínská ocelářská společnost Angang New Steel (347.HK) v období růstu cen ocelivíce než zdvojnásobila tržby a dokonce ztrojnásobila čistý zisk na akcii. Akciečínských ocelářských firem byly v uplynulých bídných letech na čínských burzáchjednou ze světlých výjimek. Vysoký nárůst ziskovosti vedl nejen k velkémunárůstu cen akcií, ale i k větší konkurenci a stále vyšší produkci, která nynítlačí na snížení cen. Jde o zcela běžný tržní proces, kdy intenzivnějšíkonkurence a/nebo pokles (růstu) poptávky znamená nižší ceny.

vorechovsky_ocel2.png

AngangNew Steel – cena akcií na burze v Hong Kongu

Pokudbychom chtěli tvrdit, že čínská ocel zaplaví světové trhy a nějakým způsobemnás to ohrožuje, takže máme mít obavy, tak se musíme ptát, proč to u jinéhozboží tak není. A nebo snad levné americké počítače, levná arabská ropa, levnákorejská auta, levný indický software, levné izraelské léky také zaplavujísvět?

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..