Posledních pár týdnů mám možnost poznávat život na opačné straně zeměkoule. Cestuji po Novém Zélandu a Austrálii. Jsou to nádherné oblasti a každému občanovi naší, také krásné země bych přál, aby je mohli aspoň jednou v životě navštívit. Snad se to podaří aspoň části naší mladé populace. Zajímavé jsou nejen přírodní krásy, ale i některé skutečnosti spojené se zdejším hospodářským životem.
Nejprve k těm přírodním krásám. Nový Zéland je zemí, která je plná kontrastů. Jsou zde mohutné ledovce, sopky pokryté sněhem a ledem, a to i teď v jejich jarních měsících. Pár kilometrů od nich se ze země valí horká voda, mnohdy v podobě gejzírů a pára. Stanul jsem i na pláži, ze které se v době odlivu hrnuly tak horké prameny vody, že jsem si v nich mohl uvařil i vajíčka. Nový Zéland je zemí stovek a stovek vodopádů, mohutných řek a jezer. Velkou část těchto přírodních zdrojů, zde využívají k výrobě elektrické energie a tepla. Kdysi jsem někde četl, že zvláště vzduch na jižním ostrově je prosycen ovčí močí. Na celém Zélandě se jich chová více než 70 miliónů, to je skoro dvacet ovcí na jednoho Novozélanďana. Ovce jsou opravdu všude, od mořského pobřeží, až téměř po hranici ledu vysoko v horách. Vzduch teď na jaře voní tisícerými kvetoucími keři a květinami a pach ovčí moči je tak překonán.
Na Novém Zélandu se chová obrovské množství skotu. Během putování jsem u cest spatřil i chovy statisíců jelenů. Nový Zéland je prudce se rozvíjející velmocí cestovního ruchu. Stejně jako v Austrálii je zde nespočet přírodních rezervací. Neexistují však na rozdíl od nás takové hlouposti nadirigované nám z EU v podobě projektů Natura 2000, které zavádějí „ptačí rezervace“ téměř do „sídlištních aglomerací“.
Austrálie je zemí obrovských vzdáleností a na skutečné poznání jejích neuvěřitelných přírodních krás je zapotřebí několika měsíců. Já se v současné době pohybuji po východním pobřeží, kde existují stovky kilometrů nádherných písečných pláží, kde vysoké vlny vytváří ráj pro surfaře. V některých částech se Vám může stát, že po několika kilometrech chůze po pláži nepotkáte žádného člověka. Korálové ostrovy při pobřeží zhruba 500 km nad Brisbane poskytují nádherné zážitky při potápění. V moři se klidně můžete setkat s plovoucí želvou, ale i malými žraloky či se stovkami druhů pestře zbarvených ryb. V okolí silnic se volně popásají a poskakují vedle nesčetných stád skotu, početné skupiny klokanů a sem tam je vidět i pštrosa. Nám Evropanům zní příjemně ranní probouzení křikem papoušků. Neskutečným zážitkem je i jízda automobilem po stokilometrové pláži ostrova Fraser, na kterém můžete potkat i autobusy plné turistů, jedoucí 80 – 100 km rychlostí. Musíte si však na dát pozor na dobu přílivu, to je tato „dálnice nesjízdná“.
A teď pár poznámek k hospodářskému životu. Ne že by obě země čas od času neměly hospodářské problémy. Povětšinou je však řeší deregulacemi, liberalizačním procesem a snižováním úlohy státu v ekonomice. Vzhledem k tomu, že průměrné platy jsou na Novém Zélandu a Austrálii 3 – 4 vyšší než v ČR jsou ceny pro domorodce relativně nízké. Je to způsobeno především podstatně nižšími daněmi ve srovnání s jejich výší v ČR. Některé základní potraviny jsou úplně osvobozeny od daně. Jiné potraviny včetně alkoholu, služby a další zboží jsou zatíženy 10% daní. U nás je srovnatelná DPH u většiny zboží a služeb 19 %. Daně ze zisku korporací nepřesahují většinou 10 %, u nás je DPPO letos 28 %.
Teď něco pro motoristy. Litr benzínu na Novém Zélandu stojí kolem 1,2 tamního dolaru, což je při přepočtu asi 21,6 Kč. Motorista tam na dani zaplatí zhruba 11 % z ceny. Austrálie je pro motoristu ještě příznivější. Cena benzínu se pohybuje od 90 centů po 1,05 australského dolaru, což je něco mezi 17 až 19 Kč. Na daních se z ceny zaplatí zhruba 10 %. Víte kolik dělá při ceně 30 Kč daňové zatížení litru benzínu v ČR? Skoro 60 % z ceny.
Pár postřehů od jinud
0 Sdílej