Joseph Sobran
Lidé se mě, jakožto politického komentátora, neustále ptají, jakým nejlepším způsobem vysvětlovat dětem fungování vlády. Říkám jim, že mohou dávat svým ratolestem základní kurzy přímo ve svých domovech.
Protože jsem sám otcem, vymyslel jsem několik jednoduchých prostředků, které i dětské mysli přiblíží principy vztahu moderní stát – občan. Možná je shledáte rovněž užitečnými.
Hrával jsem například se svým synem jednoduchou karetní hru VÁLKA. Po nějaké době, když už zcela pochopil, že vyšší karty přebíjejí nižší, jsem vymyslel novou hru a pojmenoval ji VLÁDA. V této hře jsem byl vláda a vždy jsem vyhrál – bez ohledu na to, kdo měl vyšší kartu. Můj chlapec brzy ztratil o tuto moji novou hru zájem, ale myslím, že pro něj byla užitečnou lekcí do budoucna.
Když vaše dítě trochu povyroste, můžete mu vysvětlit fungování daňového systému – a to velmi snadno pochopitelným způsobem. Nabídněte mu, řekněme, $10 za posekání trávy. Poté co tak učiní a řekne si o svou „mzdu“, strhněte z ní $5 a vysvětlete mu, že je to daň z příjmu. $1 dejte jeho mladšímu bratrovi s tím, že je to „fér“. Dále mu vysvětlete, že zbývající $4 potřebujete sami, abyste pokryli administrativní výlohy spojené s rozdělováním peněz. Když bude křičet, osočte ho, že je „sobecký“ a „chamtivý“. Později vám poděkuje.
Vytvořte co možná nejvíce pravidel. Důvody nechte nejasné. Když se vám zrovna bude chtít, vynucujte je. Obviňujte své dítě z porušení pravidel, která jste mu nikdy nesdělili. Držte ho ve strachu z toho, že může porušovat ještě nevydané příkazy. Vaše dítě musí být přesvědčeno, že pravidla jsou zcela iracionální. Připraví ho to na život pod demokratickou vládou.
Až bude vaše dítě dost staré na to, aby chápalo, jak funguje justiční systém, stanovte mu večerku a pak ho pošlete do postele o hodinu dříve. Když vás s očima plnýma slz nařkne z porušování pravidel, vysvětlete mu, že vy tvoříte pravidla a tudíž je můžete vykládat jakýmkoliv způsobem, který se vám vzhledem k měnícím se podmínkám zdá vhodný. To ho připraví na Nejvyšší soud a jeho koncept Ústavy jakožto „živého dokumentu“.
Pravidelně svému dítěti slibujte, že ho vezmete do kina nebo do zoo, a potom, když nastane okamžik dohodnutého odchodu, natáhněte se v klidu na pohovku, vemte si noviny, a sdělte mu, že jste změnili plány. Když bude křičet „tys mi to slíbil!“ vysvětlete mu, že to byl pouze volební slib.
Čas od času dejte svému dítěti bez upozornění facku. Pak mu vysvětlete, že se jenom bráníte. Řekněte mu, že musíte být neustále bdělí, abyste zastavili případného útočníka dříve, než bude dostatečně silný na to, aby vás zranil. Možná to vaše dítě v ten okamžik neocení, ale docela určitě se mu to bude hodit v budoucnu.
Občas nebude vaše dítě s vašimi metodami souhlasit. Dokonce může zlostně vyslovit přání, že by chtěl žít v jiné rodině. Abyste předešli této reakci a minimalizovali možnost jejího výskytu, říkejte mu, jak obrovské má štěstí, že může být s vámi, s nejchápavějšími a nejvíce milujícími rodiči na světě, a přidávejte několik historek o krutosti ostatních rodičů. Vybudujete si tak jeho věrnost a pochopení pro pozdější výroky učitelů o tom, že Amerika, postmoderní stát blahobytu, je stále nejlepší a nejsvobodnější zemí na světě.
To mě přivádí k nejdůležitější výchovné technice vůbec: k lhaní. Neustále svému dítěti lžete. Učte ho, že slova nic neznamenají – nebo ještě lépe – že se významy slov neustále „vyvíjejí“ a zítra mohou znamenat přesný opak toho, co znamenají dnes.
Někteří čtenáři mohou podotknout, že tohle je špatný způsob výchovy dětí. Někteří to mohou dokonce nazvat týrání dětí. Ale o tom to právě je: Týrání dětí je nejlepší přípravou na život dospělého člověka pod naší formou VLÁDY.
přeloženo z http://www.boogieonline.com/revolution/politics/humor/teach.html