fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Pomóc, Česká pošta podniká

0

Československá obchodní banka a Česká pošta se dohodly na podmínkách pokračování v další spolupráci a Poštovní spořitelna zůstane na pobočkách pošty. Původní smlouvu platnou deset let s právem opce na stejnou dobu podepsala v roce 1997 dnes již zkrachovalá IPB. V roce 2004 obdržela pošta od ČSOB, která IPB mezitím převzala, zhruba 800 milionů korun. Nová smlouva má zohledňovat objem obchodů a pošta je v zájmu dosažení většího zisku připravena vyčlenit více přepážek pro bankovní služby. Zdánlivě suchý popis kontraktu nabývá úplně jiný rozměr v souvislosti monopolem České pošty na doručování listovních zásilek o hmotnosti nižší než 100 gramů nebo ceně nižší než 19 korun a s ohledem na celkovou úroveň jejich tzv. služeb.

Maily a SMS zprávy v soukromé korespondenci vytlačují listovní zásilky a zasílání peněz, platby za plyn, elektřinu a další služby je možné provádět prostřednictvím bankovních účtů. I zde existují výjimky, kdy přeplatky na zálohách někteří distributoři energií vrací zcela nepochopitelně nikoliv na bankovní účet, ale poštovní složenkou. Jakoby chtěli dát poště vydělat a občany potrápit. Naopak, státní úřady využívají k doručování svých písemností Českou poštu a pouze ve výjimečných případech si najímají vlastní doručovatele. Tímto způsobem nejenže udržují monopol České pošty, ale občanům dvojnásob znepříjemňují život. Úřední korespondence je ve většině případů zasílána do vlastních rukou a zde se dostáváme k nebetyčné absurditě, která se již stala běžnou normou. Doručování zcela nepochopitelně probíhá v dopoledních hodinách, tedy v době kdy většina lidí není doma, ale v zaměstnání. Je to stejné, jako kdyby obchody měly otevřeno od půlnoci do šesté hodiny ranní, autobusy a vlaky jezdily pouze v noci, tedy všichni kdo poskytují nějaké služby dělali věci přesně obráceně, než jak je lidé potřebují. Pošťáci jsou snad opravdu mimozemšťani.

Když doručovatel, nebo přesněji oznamovatel, vhodí nějakému nešťastníkovi do schránky výzvu o uložení zásilky, tomu nezbývá než si vzít kvůli jejímu převzetí dovolenou, utéci dříve z práce nebo přesvědčit listonoše, aby psaní vydal někomu z rodiny či sousedů a spokojil se s falešným podpisem. Jenom kolik rozsudků bylo takto zmařeno? Honbu za dopisem znesnadňuje, že pošty stojí zásadně na místech, kde není možno zaparkovat autem, otevírací doba jejich úřadoven je nejednotná a velice omezená, a z každých pěti přepážek jsou v provozu vždy pouze dvě, před kterými stále stojí fronty. Teoretické možnosti nabízené poštou, jako dosílání pošty na jiné místo (za 100 korun měsíčně), či ukládání zásilek na jinou, ale stejně nedostupnou, přeplněnou poštu, nejsou pro  občana řešením. I další „služby“, jako třeba hromadné odesílání pošty nabízené úřadovnami na pěších zónách, jsou spíše cynickým žertem,. Zřejmě krabici s 5000 dopisy máte přinést na nosítkách nebo ručním vozíčku. Jako každý státní monopolista, pošta necítí vůbec žádnou potřebu jít za zákazníky, vyhovět jejich přáním, nabízet nové služby. Kolik svých poboček zřídila například v shopping parcích?

Zisk České pošty ohromujícím veřejnost, v roce 2003 celkem 700 miliónů korun, byl dosažen na úkor času a nervů obětí poštovních antislužeb, protože její zaměstnanci i prostory byly převedeny do bankovních služeb. Připravovaná smlouva s ČSOB povede k dalšímu zhoršení. Dvě z pěti dosud otevřených přepážek nebudou blokovány zákazníky Poštovní spořitelny pouze občas, ale díky nárůstu bankovních produktů budeme čekat se svými dopisy, až někdo před námi uzavře cestovní nebo důchodové pojištění, vybere či vloží peníze, vyřídí si platební kartu……

Dokud je Česká pošta státním podnikem, měla by dostat od zakladatele úkol, začít okamžitě  s doručováním mezi polednem a dvaadvacátou hodinou, což je doba, kdy poštu mohou přebírat jak firmy, tak po návratu z práce i občané. Jakékoliv protiargumenty pošty jsou falešné. Z ekonomického hlediska nic nebrání zrušení monopolu České pošty a její privatizaci. Žádný strach, není tomu tak dávno, co Eurotel těžil ze svého exkluzivního postavení a měsíční platby za mobil se pohybovaly v řádů desetitisíců korun. Dnes, i když konkurenti museli vybudovat vlastní infrastrukturu od počátku a vedle sebe stojí tři antény samostatných přenosových soustav, kvalita, láce a dostupnost telefonních služeb je taková, že ani Český telekomunikační úřad by nedokázal zdůvodnit, proč vlastně existuje a co chce regulovat.

Považuji za naprosto nepřípustné, aby se státní monopol České pošty míchal s bankovními či jinými službami.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..