fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut

Profesionalizace armády

0

Dosud nejlepším počinem nynější socialistické vlády bylo rozhodnutí o profesionalizaci české armády. Občané se na současnou vládní garnituru mohou zlobit za to, že toho hodně slibovala a prakticky nic neplní. Ukazuje se, že je lepší neslibovat a konat. A to plně platí právě o přípravě profesionalizace armády. Z tohoto pohledu se za pravděpodobně nejlepší rozhodnutí Miloše Zemana jeví návrh na jmenování ministra obrany pana Tvrdíka. Byť byl vojákem z povolání, což mu někteří zakomplexovaní a nevojensky vyhlížející politikové vyčítají. Ministr Tvrdík velmi dobře ví na jakých principech a jak armáda fungovala. Navíc od svých předchůdců má vizi jak by mohla fungovat.

Donedávna u nás ještě přežíval mýtus o tom, že profesionální armáda je příliš nákladná a že je daleko lepší využívat branné povinnosti a „dobrovolnosti“ občanů naší země. Šiřitelé těchto nesmyslných mýtů ovšem zapomněli o jaký potenciál se naše ekonomika připravuje tím, že desetitisíce občanů v produktivním věku, potencionálně vysoce ekonomicky výkonných, je vytržena ze svého prostředí, ze své profese a je uvržena do činností mnohdy se vymykající zdravému rozumu. Myslím, že i dosud bude převažovat většina těch, kteří si vzpomenou na spoustu buzerace, zbytečné práce a vynaložené energie, které museli na povinné vojenské základní službě absolvovat. Nepřinesla téměř nic pozitivního pro armádu, ani pro rozvoj jejich profesního života. Na druhou stranu mohou existovat takoví, kteří budou s nostalgií vzpomínat na zážitky prožité na vojně, ale zapomínají na to, že ztratili příliš mnoho času odloučeni od svých blízkých, přátel a rodiny. A to všechno něco stojí.

Myslím si, že ten kdo by nechtěl absolvovat do doby plné profesionalizace armády povinnou základní vojenskou službu, by měl mít možnost se z této služby „vykoupit“ jakousi „daní – poplatkem“ a po jeho zaplacení by měl mít možnost zůstat u své civilní profese. Vyplatí se to jak těmto osobám tak i státu. Česká republika na sebe vstupem do NATO vzala určité povinnosti, které zatím vyplývají především v nutnosti vydávat na obranu a resort s tím spojený 2,2 % HDP ročně, což v současné době představuje něco kolem 45 mld. Kč. Většina členských zemí NATO už profesionální armádu má nebo rozhodla o její profesionalizaci. Příkladem by pro nás mohla být např. Belgie, která je srovnatelná počtem obyvatelstva, jiným příkladem Francie, která dokonce zkrátila období přechodu na profesionální armádu a rozhodla o jejím plném zřízení již nyní, tedy o rok dříve než byl její původní termín. Armáda má již v současné době celou řadu výborných profesionálních velitelů, ale i profesionálů – poddůstojníků. Na druhé straně má mezi sebou i desítky či stovky povalečů, opilců a osob, které pouze pobírají peníze ze státní kasy. Těchto se musí zbavit a tito budou pravděpodobně největším problémem při profesionalizaci, protože se jim šáhne na jejich „brebendy“.

Dalším mýtem spojovaným s profesionalizací armády se stávají názory některých o nedostatku vhodných adeptů na práci v armádě. Jsem přesvědčen, že pokud budou stanovena jasná pravidla, výcvik bude veden profesionálně a smysluplně, nebude existovat šikana a další hrubé nedostatky projevující se v současné armádě, dojde k zvýšení její prestiže. Pak poptávka po práci v armádě bude větší než nabídka volných míst. Zatím lze tedy ministru Tvrdíkovi a jeho týmu tleskat za poměrně rychle, na nás nezvykle a u socialistů obzvlášť, připravený koncept profesionalizace. Uvidíme jak bude vypadat obsah návrhu a jak bude překonávat překážky, které ho na této cestě čekají. Jak si poradí s nekonečnými lobbistickými tlaky z řad mnoha „přisátých pijavic“, které odčerpávají zbytečně finanční prostředky. Měl by se vyhnout i potencionálním problémům, které mohou vzniknout nadměrným zaměstnáváním civilních zaměstnanců. Armáda by k zajištění některých služeb měla spíše využívat soukromého sektoru, ale samozřejmě na základě jasně stanovených výběrových kritérií a soutěží, se snahou minimalizovat náklady. Zdá se, že by mohla přestat platit metoda „z cizího krev neteče“ a „nejlíp se utrácí cizí peníze na cizí účely“.

Sdílej

O Autorovi

mm

Institut liberálních studií je český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..