Zatímco fenoménem reklamní kampaně investičních společností v I. vlně kuponové privatizace byly především sliby desetinásobků a vícenásobků, zdálo se zpočátku, že reklamní kampani pro II. vlnu budou vládnout známé osobnosti. Známe tváře byly nahrazeny širokou nabídkou různých půjček.
Nejobvyklejší formou je půjčka na nákup kuponové známky a kuponové knížky ve výši 1050 Kč, ale jsou k dispozici půjčky daleko vyšších korunových hodnot. Nejvyšší námi zaznamenaná jednorázově vyplacená půjčka činila 4100 Kč. Byla podobně jako ostatní půjčky nabízena pouze těm, kteří určitému fondu svěří celých svých 1000 investičních bodů.
Každý „špás“ něco stojí. Stejně je to s půjčkou. Cena, kterou za ní platíme, se nazývá úrok. Je tím vyšší, čím větší je poskytnutá půjčka. Úrokové sazby, za něž většina investičních společností poskytuje půjčky v rámci II. vlny kuponové privatizace, se pohybují mezi
17 – 25 %. Z letmého pohledu na tato čísla je zřejmé, že investiční společnosti nabízející tyto půjčky na nich nemohou prodělat. Úrokové sazby přesahující 17 % lze vzhledem k současným podmínkám na úvěrovém trhu považovat za příliš vysoké. I takový údaj nám může mnoho napovědět o serioznosti investiční společnosti, která půjčku nabízí.
Základním charakteristickým rysem jakékoliv půjčky je její návratnost. Pro investiční společnost nepředstavuje velký problém. Má několik možností, jak půjčené prostředky získat zpět. Může je strhnout s patřičným úrokem z vyplácených dividend, nebo výnosů z podílových listů v případě podílových fondů. Anebo může zastavit část hodnoty akcií nebo podílových listů dlužníka ve SCP ve svůj prospěch. Pokud dlužník do určité doby nezaplatí svůj závazek, propadne zastavená hodnota ve prospěch investiční společnosti poskytující úvěr.
Velké peníze vydělala Spořitelní investiční, dceřinná společnost České spořitelny, a. s., která poskytovala 11 000 Kč v rámci I. vlny kuponové privatizace. Mnozí dikové nepochopili, že se jedná o půjčku a navíc ještě řádně zúročenou. Dnes se diví, že jim z hodnoty akcií získaných Spořitelní investiční společností za jejich investiční kupony zůstalo jen velmi málo. Pokud se účastníci II. vlny kuponové privatizace chtějí vyhnout pozdějšímu rozčarování a zklamání a uvažují o půjčce, měli by se detailně seznámit s podmínkami jejího poskytnutí. Měly by být podepsány ve smlouvě mezi Vámi a investiční společností. Nelze zapomenout, že každou půjčku je třeba splatit! Rozhodnete-li se pro půjčku, snížíte svůj budoucí příjem. Bude nižší o splátku a úrok. Podle podmínek půjčky lze tuto částku snadno spočítat. Tuto částku lze srovnat s částkou, kterou lze dostat, a podle rozdílu se správně rozhodnout!