Dlouho připravovaná kniha Pokrok bez povolení slovenského ekonoma Róberta Chovanculiaka je konečně na světě a je to kvalitní četba. S Robem se známe, takže uznávám, že nejsem úplně objektivní hodnotitel, nicméně bych vám i tak chtěl o knize něco málo říct a vřele vám ji doporučit.
Robo pracuje ve slovenském INESSu, což je vlastně takový náš sesterský think-tank. S INESSem spolupracujeme např. na Indexu byrokracie. Na vydání této knihy spustil INESS crowdfundingovou kampaň na Startlabu, kde vybral velmi pěkných 10 237 €.
Kniha Pokrok bez povolení má tři části: sdílenou ekonomiku (Airbnb, Uber apod.), crowdfunding a kryptoměny. Chovanculiak v každé z nich vysvětluje, jak v těchto oblastech probíhá pokrok a jak nám zlepšují život. To zajímavé na nich je, že pokrok se tady odehrává na hraně zákona, často až za hranou. Jde tedy o pokrok bez státního povolení.
Jak píše sám autor hned na začátku:
Táto kniha je o strete starých inštitúcií a nových technológií. Keby som ju písal pred 12-tisíc rokmi, píšem o nových technológiách agrárnej revolúcie a o tom, čo to znamená pre inštitúcie lovcov a zberačov. Ako sa pri prechode od migrujúcich skupín na stabilnejšie usadlosti zmenila organizácia života ľudí a aké nové spoločenské pravidlá priniesol pluh a domestikácia zvierat.
Keby som ju písal pred 250 rokmi, píšem o nových technológiách priemyselnej revolúcie a o tom, čo to znamená pre inštitúcie feudalizmu. Ako sa pri prechode z vidieckych oblastí do miest zmenila organizácia života ľudí a aké nové spoločenské pravidlá priniesol parný a tkáčsky stroj.
Knihu však píšem v dnešnej, digitálnej dobe. Bude o strete internetových technológií 21. storočia so svetom kamenných inštitúcií 20. storočia. O tom, ako sa pri prechode z „offline“ do „online“ sveta mení organizácia života ľudí. Ak patríte medzi tých, ktorých fascinuje internet a jeho vplyv na spoločnosť, ste na správnej adrese.
V Liberálním institutu jsme velkými příznivci sdílené ekonomiky, crowdfundingu i kryptoměn a je skvělé, že se někdo ujal toho, že přínos těchto novinek a způsob jejich fungování srozumitelně vysvětluje. Chovanculiak navíc na tato nová odvětví ekonomiky nahlíží očima ekonoma, ukazuje, jaké jsou motivace účastníků (ekonomickým žargonem říkáme agentů) na těchto trzích, proč ta která novinka vlastně vznikla a jaký problém lidské spolupráce řeší a jak efektivní je.
V knize se taky dozvíte, že Uber vlastně nekonkuruje taxíkářům, nýbrž ministerstvu dopravy. Petr Šimůnek by si mohl počíst. Pokrok bez povolení je kniha plná inspirativních myšlenek, které vám doslova nedají spát.
Kniha je obdařena velmi podrobným poznámkovým aparátem. Pokud čtete knihu, kde i poznámky mají svoje vlastní poznámky, víte, že autor má načteno. Mnohokrát se mi při čtení stalo, že jsem si říkal: „Tady by se mi ještě líbil argument XY,“ a autor jej poskytl většinou hned v další větě s odkazem na autoritativní zdroj. A i když jsem se považoval za poměrně znalého v oblastech, které kniha popisuje, o spoustě zmíněných skutečností a argumentů jsem neměl ani tušení.
Není divu, v předmluvě se píše, že s knihou mu kromě INESSu pomáhala esa jako Pavol Lupták nebo Juraj Bednár, takže si čtenář může být jistý, že kniha, kterou drží v ruce, skutečně snese nejpřísnější měřítka.
Ostatně Robo má zrovna ke kapitole o crowdfundingu také akademický paper. (Zde si musím klausovsky přihrát vlastní polívčičku, neboť jsem o tomtéž psal už v roce 2014. Jenom ne tak kvalitně.)
Jak jsem ale už psal, kniha je psaná srozumitelně. Věřím, že si ji užije i naprostý laik. Jen asi musíte aspoň tušit, co je to Uber nebo bitcoin.
Knihu můžete zakoupit v našem e-shopu a na akcích Liberálního institutu. Zatím je dostupná pouze v originále, tj. ve slovenštině, avšak autor se chystá přeložit knihu do češtiny.
Masaker, ty kokso.
PS: Pokud taky nevíte, co to ten chlap na obálce drží za divnou sprchu, je to soudcovské kladívko. Po měsících, co mi to vrtalo hlavou, mi to došlo až ve chvíli, kdy jsem držel fyzický výtisk knihy v ruce.
Název: Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet
Autor: Róbert Chovanculiak
Vydavatel: INESS
Jazyk: slovenština