Marek Numerato opět stručně pro Libinst.cz komentuje dění posledních týdnů a odkazuje na zajímavé články k přečtení.
Už pouhé dva týdny dělí Česko od voleb do poslanecké sněmovny. Volební kalkulačky už si vyzkoušel kde kdo. Názor na jednotlivé kandidáty si můžete udělat nebo upravit třeba i podle jejich postojů k liberálním tématům. Náš institut zhodnotil hlasování současných poslanců u tří desítek zákonů z pohledu dopadů na osobní svobody, státní regulace nebo daňové zatížení. Výsledek je zde. Nejlépe si vedli poslanci TOP 09 a ODS, nejhůře sociální demokraté. Nicméně výsledek byl do značné míry ovlivněn tím, zda se strana nacházela ve vládě či v opozici, a zda tedy musela hlasovat pro vládní návrhy.
Web JsmeFér.cz se zase zaměřil na otázku, jak strany a jejich kandidáti a kandidátky podporují práva gayů a leseb. Nejlépe, na jedničku, dopadli Zelení. Pětku si vysloužilo hned pět stran – ODS, SPD, KDU-ČSL, Svobodní a TOP09.
Připraví nás roboti o práci? To je čím dál častěji skloňovaná otázka. Deloitte přišel s odpovědí, které nelze přikládat univerzální platnost, nicméně pozornost si zaslouží. Ve velké Británii zmizelo 800 tisíc pracovních pozic pro pracovníky s nízkou kvalifikací. Zároveň však bylo nově vytvořeno 3,5 milionu pracovních míst. Na nově vytvořených pozicích měli pracovníci v průměru o 13 tisíc liber vyšší roční mzdu. Více čtěte zde.
Bez ironie vítám novinku ze Saúdské Arábie, kde ženám bude povoleno od června 2018 řídit. Očekává se, že v zemi přibude až deset milionů řidiček. Doufejme, že další práva a zlepšení společenského postavení žen v arabském světě (a nejen tam) bude následovat. Seznam toho, co ženy v Saúdské Arábii stále nemohou, je zde.
A o postavení žen v nedemokratické společnosti ještě jednou. Na stránkách New Yorku Times se objevila série textů, v nichž bylo vyzdvihováno, jak skvěle se měly ženy v socialistickém bloku. Vrcholem byla esej s bizarním nádechem a názvem Proč měly ženy v socialismu lepší sex. NY Times vyprovokoval k reakci Mariana L. Tupého, který uvedl skutečnost, jak si ženy socialismus užívaly, na pravou míru. Reakci si můžete přečíst na HumanProgress.org.
Zemřel muž, který zachránil svět před ničivou válkou. Bývalý příslušník sovětské armády Stanislav Petrov zabránil v roce 1983 tomu, aby vypukla jaderná apokalypsa. Více o nepříliš známém hrdinovi čtěte na webu ČT.
A na závěr jedno stručné shrnutí, jak zakázané knihy formovaly tvář země USA. Věděli jste, že se zákaz v minulosti dotkl například Twainova Dobrodružství Huckleberryho Finna či Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita?