Stručnou analýzu současného vývoje stavebního odvětví v Jižní Americe přináší ve svém včerejším vydání deník New Zealand Herald v článku Building boom hits South America. Jeho autor si všímá souvislostí mezi investiční aktivitou v odvětví, poklesem úrokových sazeb, růstem objemu poskytovaných úvěrů a zmírňováním podmínek poskytování úvěrů. Jak uvádí citovaný expert: „Lower interest rates and the wider availability of credit create a very favourable scenario for the real estate industry, …“ [zvýraznění přidáno]
K takovému vývoji by nebylo možné mít námitek, pokud úrokové sazby klesají v důsledku zvyšující se ochoty lidí spořit a tím úvěrovou a (následně) investiční aktivitu financovat. Je tomu ale skutečně tak? Bohužel, nikoli. K poklesu úrokových sazeb nepřispěla v Brazílii větší ochota lidí spořit, ale zásah centrální banky:
„Demand for homes and credit is surging in Latin America’s biggest economy after monetary policymakers lowered the benchmark interest rate 18 times in two years to a record 11.25 per cent last month, from 19.75 per cent.“ [zvýraznění přidáno]
Experti přitom ujišťují, že se jedná o dlouhodobě udržitelný stav: „We expect this scenario to persist.“ Obecným argumentem pro trvalý charakter současné prosperity v odvětví nemovitostí je také růst ekonomiky a následný nárůst poptávky: „Homebuilders in Brazil, where the economy has grown at an average of 3.4 per cent a year since 2003, see sales rising as consumers gain easier access to mortgages in Brazil and neighbouring Argentina’s economic expansion continues. […] Argentina’s economy is heading for a fifth straight year of growth after expanding 8.5 per cent a year since 2003.“ Tyto úvahy však dále podrobněji neanalyzují, zda samotný růst ekonomiky není ve skutečnosti neudržitelný a nebyl způsoben snížením úrokových sazeb pod jejich přirozenou úroveň.
Lidé v Jižní Americe mají potenciál ke zvyšování své prosperity. Jak říká klasik, každý může mít tolik růstu, kolik si jen přeje. Je však otázka, zda snižování úrokových sazeb nepovede spíše k deformaci struktury ekonomických aktivit, než aby napomohlo k dlouhodobě udržitelnému růstu.