Jak daleko může dojít „zvrácení zákona,“ o kterém již před více než 150-li lety psal Frederic Bastiat? Určitě dále, než bychom čekali, a jakási pomyslná hranice — kterou kdysi představovala pouze ochrana práv jednotlivců na legitimní obranu — se stále posunuje. A to nejen v Polsku, kterému se dnes budu krátce věnovat.
Informací z území našich severních sousedů nacházíme v novinách poslední dobou přehršel. Hajluje tam asistentka poslance, „trpí“ údajným nedostatkem pracovní síly a jako jedna z mála zemí si vyskakuje na Rusko. Nejzajímavější a nejpodivnější zároveň je ovšem připravovaná školská (kvazi)reforma, pro kterou byl zvolen poměrně úsměvný název: „Program nulové tolerance.“
Těžko říci, zda-li inspiraci čerpali v českých luzích a hájích, nicméně, zatímco u nás určitá strana netolerovala socdem, v Polsku se nebudou tolerovat studenti.
Navrhovaná reforma obsahuje krom jiného (1, 2) následující: zavedení stejnokrojů, cenzuru internetu, instalaci kamer ve školách, zákaz používání mobilních telefonů a také zákaz nočního vycházení. Proč se takovéto věci vynucují prostřednictvím zákona (tj. pomocí síly, jak by poznamenal Bastiat), čert ví. Hlavní je, že s tím 80% občanů souhlasí.
Nejbizarnější je nepochybně onen zákaz vycházení, který vy v případě, že dojde k jeho schválení, postihoval nezletilé. Pokud se tedy polští teenageři budou — opakovaně — toulávat po stanovené hodině (v návrhu figuruje 10. či 11. hodina večerní), může je potkat pokuta ve výši až 5000 zlotých , což v přepočtu činí zhruba 36 630 korun českých.
Holt, někde trestají řidiče za to, že padají z kola, tak proč by se někde nemohla trestat omladina například za to, že si večer vyjde do kina…
Co dodat na závěr? Snad jen to, že polští politici by si měli uvědomit, že samotné schválení zákona k prosazení jejich bezpochyby dobrých záměrů nepostačí. Stejně tak, jako to nestačilo, když se v česku do škol „zaváděl“ internet či mléko.