Vláda v době koronavirové pandemie vydávala jedno opatření za druhým. Některá méně účinná, některá skutečně pomáhající lidem i ekonomice a některá opatření a regulace byly vyloženě škodlivé. V této studii popisujeme jednotlivá vládní nařízení, analyzujeme je a navrhujeme řešení, která jsou z pohledu svobodného trhu a jednotlivce efektivnější než státní regulace.
Studie je ke stažení zde » (pdf) (verze 1.2)
Již od ledna letošního roku sdílela média po celém světě fotky z pandemií zasaženého čínského Wu-chanu (Wuhan). Mnoho lidí věřilo, že je to jen problém Číny a dál se nedostane. Věřila tomu i naše vláda, která vydávala nepravdivé ujištění o dostatku ochranných pomůcek a připravenosti jednat v případě nouze. Když se pak v polovině února koronavirus rozšířil v Itálii, kde bylo mnoho Čechů na zimních prázdninách, a premiér vydal doporučení necestovat za hranice, začali Češi panikařit, vykoupili ochranné pomůcky a vzali útokem obchody s potravinami.
Následně začátkem března vydávala vláda jedno chaotické opatření za druhým. Jeden den omezila otevírací dobu restaurací a barů, druhý den je raději zavřela úplně a odstřihla spoustu podnikatelů a živnostníků na několik týdnů od příjmu.
V analýze jsme se zaměřili na to, jak skutečně tyto miliardy ekonomice pomohou a jaké důsledky vydaná ekonomická opatření budou mít. V ekonomice i hospodářské politice platí jedno velmi jednoduché pravidlo – a to, že nelze někomu něco dát, aniž by to někomu nebylo sebráno. Tedy, když vláda slíbí, že rozdá 500 miliard, tak je nejprve musí vybrat na daních, zadlužit se, škrtnout investice či znárodnit majetek. Aktiva vlády, až na pár státních společností, které mají na přísunu financí do státního rozpočtu mizivý podíl, pochází z daní. A to z daní přímých, což jsou daně z příjmů fyzických i právnických osob, daně majetkové, daň silniční a daně převodové, a dále z daní nepřímých, tedy spotřebních daní a daní z přidané hodnoty.
Je potřeba si uvědomit, že aby stát podpořil vybrané firmy či živnostníky, vezme tyto peníze jiným firmám a živnostníkům, kterým se daří. A ti tak budou v podstatě pokutováni za to, že dobře hospodaří. Případně stát vezme nám všem. Ještě totiž nebyl vynalezen způsob, jak by společnost získala něco za nic.
Analyzovali jsme opatření, které vydalo ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zdravotnictví.
Koronavirová krize stále pokračuje a vláda na ni dále reaguje, studii proto stále aktualizujeme. Číslo a datum aktuální verze je na titulní straně. Zapomněli jsme na něco? Udělali jsme v něčem chybu? Podněty na doplnění nebo úpravy posílejte na adresu hlavní autorky studie: jana.pribylova@libinst.cz.